Sprężyna czy PCP ? Na początek

Co zrobić aby dobrze trafić, poradniki
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 34
Rejestracja: 2016-09-02, 16:02
Lokalizacja: Poznań

Sprężyna czy PCP ? Na początek

Post autor: Leszek »

Witam :)

Jaką wiatrówkę wybrać ?

Sprężynę z dolnym naciągiem typu WH 57, 77 z celownikiem w zestawie ?
Czy też HW 97, AA TX200, AA ProSport ?

A może jednak pójść w model PCP ? Jeśli tak to jaki dla początkującego ?
Martwi mnie jednak ta butla przy "pasku od spodni" :)

Z jednej strony chciałbym przymierzyć się do sprzętu, który mnie od razu nie z nie chęci :)

Pozdrawiam Wszystkich ;)
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: WuDe »

Jutro sobie pogladasz potem sobie postrzelasz a kupisz to co ci najbardziej się spodoba.Nie ma odpowiedzi co kupić i nie ma rady co kupić musisz sam wiedzieć.
To jak z kobietą musi być w twoim typie.
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 34
Rejestracja: 2016-09-02, 16:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Leszek »

Wude z tą kobietą to trafiłeś w 10tkę :)
Dziś pasuje, a jutro ... ?

Do zobaczenia :)
AA Pro Sport + Bushnell Elite 10x40
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Dziś pasuje, a jutro ... ?
a jutro możesz zmienić. A poważnie - zacznij od sprężyny. One UCZĄ strzelania.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Karabinek powinien być dopasowany do postury i warunków fizycznych strzelca. Zasady są takie same jak w przypadku doboru broni sportowej długiej lub myśliwskiej, a takich poradników w sieci jest trochę. Tutaj http://wsststrzelec.pl/viewtopic.php?t=687 znajdziesz trochę książek, do których warto zajrzeć. Szczególnie polecam 'Podręcznik strzelca wyborowego' i 'Sztuka celnego strzelania'. Obie dostępne w sieci jaki pliki PDF. Jeżeli chcesz się nauczyć strzelać, to (za Pawłem) tylko sprężyna.
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 34
Rejestracja: 2016-09-02, 16:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Leszek »

Dziękuję za podpowiedzi i sugestie
AA Pro Sport + Bushnell Elite 10x40
Spidi
Posty: 122
Rejestracja: 2014-09-16, 08:43
Lokalizacja: NS

Post autor: Spidi »

Jeśli tą formę strzelectwa traktujesz rozwojowo to pamiętaj aby kupić może nienajtańszy ale przede wszystkim dobry i łatwo zbywalny karabinek. Poćwiczysz, wciągniesz się a gdy będzie decyzja by kupić droższy i lepszy, wówczas łatwość zbycia posiadanego będzie zbawienna...
Wówczas np. na pytanie żony/dziewczyny - ile dałeś za karabinek? Mówisz - tylko 520zł (bo tysiaka za sprzedaż starego już nie liczysz :) )
pees i burek
wola75
Posty: 517
Rejestracja: 2013-09-13, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: wola75 »

Spidi nie mów mu tak bo w pewnym momencie żona wymieni mu gnoty na elementy od karabinka i taki dziwny cyborg wyjdzie :)
Za dużo zabawek, za mało miejsca ale radocha jest :)
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Wówczas np. na pytanie żony/dziewczyny - ile dałeś za karabinek?
Mówisz - nic, zamieniłem się z Kolegą
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: WuDe »

pawelw pisze:
Wówczas np. na pytanie żony/dziewczyny - ile dałeś za karabinek?
Mówisz - nic, zamieniłem się z Kolegą
Skąd ja to znam :-P :-P :-P
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
Spidi
Posty: 122
Rejestracja: 2014-09-16, 08:43
Lokalizacja: NS

Post autor: Spidi »

Chyba w każdym hobby istnieją dwa mocno różniące się cenniki - zakupowy i ten dla żony :)
pees i burek
lysy
Członek zarządu
Posty: 606
Rejestracja: 2015-12-19, 15:06
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski

Post autor: lysy »

a co do setna sprawy na zawodach spodobał ci się Steyr i do tego trzeba dążyć choć to nie mały wydatek, ale równie dobrym na początek pcpem i to pozwalającym stanąć nawet na najwyższym poziomie "pudła" jest poczciwy dopieszczony Air Arms. Karabinek celny, niezawodny i z znany od każdej strony. Wielu kolegów pomoże ci go wybrać naprawić czy ucywilizować, koszt zakupu dobrego egzemplarza to ok 1500-1600 zł do tego lupka na początek stary poczciwy DOC za ok 350 zł butla za 450 zł zestaw za 150 zł , pokrowiec i kilka jeszcze potrzebnych tańszych rzeczy.
Początkowy bilans jest niekorzystny ale pamiętaj , że wiele z tych rzeczy będziesz użytkował bardzo długo jak choćby : butle, zestaw do ładowania, montaż to lunety czy sama lunetę która jest jak za te pieniążki bardzo dobra, pokrowiec do karabinka i wiele innych.
Do sprężynki też będziesz potrzebował dodatkowego osprzętu , jedyna różnica , że nie musisz kupować butli i zestawu do ładowania a tak reszta jak najbardziej potrzebna do tego lepszy montaż i wytrzymalsza luneta (choć i DOC wytrzyma ucywilizowaną sprężynę)
A teraz juz tylko i wyłącznie wszystko w twoich rękach no i portfelu :-(
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Trzy lata temu, kiedy dołączyłem do grupy, a było to jakoś w lutym, miałem tylko Kruszynkę (HW30) i absolutnie ugruntowany zamiar zakupu porządnej sprężyny w rodzaju ProSporta czy HW97. Zamierzałem postrzelać z niej rok-dwa lata a potem może, może przesiadka na PCP. Niestety, ci dranie - Koledzy z grupy dali pomacać AA S400... W kwietniu miałem już własną. :-P
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 34
Rejestracja: 2016-09-02, 16:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Leszek »

Dobre :)

Zastanawia mnie jaki karabinek będzie celniejszy (nie biorąc strzelca pod uwagę :) )
AA ProSport czy AA S400 ?

Przejrzałem excela z wynikami zawodów, od razu widać, że pierwsza część tabeli należy do HFT1 ze Steyerami, Waltherami i S400 a druga część dla HFT2 :) Oczywiście są też wyjątki
AA Pro Sport + Bushnell Elite 10x40
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

PCP jest praktycznie bezodrzutowy. Sprężyna "kopie". Nie da się ich porównywać. Nie bez powodu na zawodach kategorie sprężyny i PCP są klasyfikowane oddzielnie.
Do tego, PCP więcej wybacza strzelcowi - zwłaszcza w kwestii powtarzalnego złożenia.

Natomiast na pewno można powiedzieć, że ProSport to najwyższa półka w kategorii sprężyn, natomiast S400 to taki "entry level" (aczkolwiek bardzo dobry) dla PCP.
Steyr HP & TX HC
ODPOWIEDZ