Optyki do 500 zł

Na co zwracać uwagę
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

A jednak koledzy Nikko Stirling Gold Crown 3-9x42 AO mają i używają ;-) To co jeszcze rozważam(y) to:
- Bushnell Trophy 3-9x40
- Leapers UTG 3-9x40

DOC'a wszyscy chwalą i mam wrażenie, że wszyscy chcą się go pozbyć ;-) Dobry serwis... fajnie, ale jak sprzęt jest DOBRY to nie potrzebuje serwisu. Owszem, serwis jest wymagany - rozebrać, wyczyścić, uszczelnić jak potrzeba. Ale nie naprawiać ciągle komuś coś się stało. Skoro DO tak chętnie wymienia, dosyła to owszem dbają o Klienta ale dbanie z niczego się nie bierze. Musi się zbilansować w jakiś widełkach więc wychodzi na to, że marżowo DOCi są mocno przestrzelone, a mocno znaczy że koszt produkcji tej lunety nie przekracza 50 zł. Od kilku dni przeglądam opinie użytkowników na rożnych forach i każdy się cieszy, że mają dobry serwis, bo musiał odesłać na gwarancji. Gdybym kupił szkło Nikona do aparatu i musiał je odsyłać co chwila to serwisu, to bym się pozbył całego sprzętu na literkę N - to ma służyć, a nie jeździć po kraju ;-)

Druga rzecz to DO zniechęciła mnie lornetkami. Oglądałem ich produkty na targach w zeszłym roku i nie ma tu spójności linii, rozwiązań powtarzalnych w danej serii produktów. Szukałem lornetki, bo tak wszędzie chwalili DO - i co? Bryndza... jak optyka dobra, to ciężko pracuje, a nos ląduje na pokrętle ostrości. Wymacałem wszystkie lornetki i dałem sobie spokój. To co znalazłem i mi odpowiada pod każdym względem, a czego jeszcze nie kupiłem to Vanguard Spirit ED. Do DO wróciłem za sprawą wiatrówki i legendą DOC'a. Ale czy jest ona zasłużona?
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

DOC'a wszyscy chwalą i mam wrażenie, że wszyscy chcą się go pozbyć
Chwalą bo to dla większości pierwsza, przyzwoita optyka. Po 'przygodach' z wyrobami optykopodobnymi made in Czajna biorąc DOC'a czujesz się jak krótkowidz, który pierwszy raz w życiu założył okulary: WIDZĘ, WIDZĘ :!: Jak już się nastrzelają z DOC'em zaczynają rozumieć dlaczego powszechna jest opinia: w sprzęcie 1/3 wartości to karabinek a 2/3 to optyka. I przestają się dziwić cenom dobrych celowników.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

h2o pisze:DOC'a wszyscy chwalą i mam wrażenie, że wszyscy chcą się go pozbyć ;-) Dobry serwis... fajnie, ale jak sprzęt jest DOBRY to nie potrzebuje serwisu.
Wiatrówka sprężynowa, nawet jeśli to tylko Kruszynka (HW 30) = nigdy nie wiesz czy optyka się nie rozsypie. Ot, taki urok "amortyzatorów". Delta ma 3 lata gwarancji...
"Wszyscy chcą się pozbyć" bo większość zaczyna od DOC-a a w tym hobby panuje ciągły progres. Najpierw DOC, potem np. jakiś Burris a potem... sky is the limit.
O Leapersie nawet nie myśl. Jak chcesz to pokażę Ci mojego, którego kupiłem za ponad 500 PLN jako pierwszą "poważną" optykę. Nie sprawdzając opinii innych strzelców i sugerując się jedynie tym co napisano na stronie sklepu + obrazkami. Teraz leży w bagażniku mojego samochodu i czeka na okazję kiedy znów ktoś będzie potrzebował go pożyczyć na czasowe zastępstwo. Bo raczej nie uda mi się go sprzedać za więcej niż 200 zł. Krzyż gruby jakby go z mydła wystrugali i inne takie...
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

mazgier, to teraz mówisz, że masz w bagażniku? Tydzień przed zawodami już trąbiłem, że młody nie ma optyki ;-) Oprócz krzyża co z nią jeszcze nie tak?

Kolejny kandydat: Vortex Crossfire II 4-12x40 1'' AO BDC

Wiecie, to się da zrobić, żeby było za 400 zł :mrgreen:

No i tu jeszcze fajna zabawka Leapers UTG Compact 3-12x44 30 mm AO MilDot EZ-Tap

Ale jak tak patrzę, to myślę, że to też dało by radę zmieścić w budżecie

Vortex Diamondback HP 2-8x32 1'' BDC AO Stosunkowo mała, nie za ciężka z regulacją AO z boku. I tu pytanie, bo nie przeleciało mi to przez myśl wcześniej - jakie powiększenie ustawiacie do zawodów?
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: WuDe »

Z tych wszystkich vortex najlepszy dobre szkła znam strzelców którzy z niego strzelają zawody luneta ma wieczystą gwarancję.
Co do ustawień typowe to x9 i wzwyrz co nie znaczy że x8 to za mało.Patrzyłem przez tą lupkę według mnie jest tam powiększenie porównywalne jak DOC x9
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

mazgier pisze:Krzyż gruby jakby go z mydła wystrugali i inne takie...
Kwintesencja Leapersa tego co ja miałem.

Co do DOCa. Szukaj z cienkim krzyżem. Luneta nieśmiertelna. Mam na KW97K chyba ze 3 lata. Sam sobie przefokusowałem. Teraz za dopłatą robią to w sklepie bez utraty gwarancji.

Montowanie na kruszynce teleskopu mija się z celem. KW30 pomimo swych wielu walorów ma istotne ograniczenia. Niestety nie będzie to sprzęt na regaty HFT typu TX, PS czy 97K. Jednak kruszynka może dać na prawdę dużo frajdy na początku przygody ze strzelectwem.

Niestety sam sobie musisz odpowiedzieć do czego potrzebujesz wiatrówkę. Jeżeli w większości HFT i tylko czasami coś innego to regulacja AO jest niepotrzebna. Jeśli jednak wolisz bawienie się w strzelanie na różne dystanse i chcesz widzieć dokładnie cel to musisz szukać AO.

Minimum do HFT jest DOC. Nie oznacza to minimum cenowego. Lunety droższe potrafią być znacznie gorsze.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

No to w klasyfikacji waga <500g i długość ~30cm zostało:

1. Diamondback HP 2-8x32 1'' BDC AO
2. DOC 3-4x40

;-)
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

h2o, wszystko zależy jak korzystasz ze sprzętu.
Ja śmiało mogę powiedzieć że na zawodach jestem tylko kilka razy w roku. Drugie kilka razy strzelam zabawowo u teściów na polu. AO mi się przydaje i dużo nim kręcę :mrgreen: Zoom też jest w użyciu :mrgreen:

Miałem DOCa i brakowało mi w nim powiększenia. Akurat ja tak mam i zadowolony jestem przy powiększeniu 12x, choć do HFT zaleca się 'dobre' 9-10x. AO to nie problem w HFT. Zresztą w DOCu (mojego przefocusował chyba nawet WuDe) można tak zrobić że obiektywem można kręcić tylko podziałek nie ma.

Chciałem do zabawy coś z zoomem co wytrzyma na sprężynie. Albo duży/mały DOT (~750/850zł) albo Leapers UTG 6-24x50 (~330zł). DOT lepsza jakość, gwarancja ale wyższa cena. Leapers jest tańszy, gorszy, z dużym błędem paralaksy ale generalnie 95% sztuk żyje dobrze na sprężynach. Nie mając funduszy postawiłem na Leapersa ze świadomością że po jednej paczce może być złomem za góra 100zł. Puki co (6-8 paczek) żyje.

Na HW30 duży zoom nie jest konieczny bo na dużym powiększeniu zabraknie dotów.
Sensowny jest więc DOC lub DOT. W tej cenie nie ma nic korzystniejszego (jakość+gwarancja+trwałość na sprężynie).
Zoom i duży obiektyw (większy błąd paralaksy) jest nieprawidłowym kierunkiem przy HFT. Przydaje się za to przy rekreacji.

Postrzelaj trochę z DOCa. Jak poczujesz niedosyt to dozbierasz na DOTa albo nawet coś lepszego :mrgreen:
AA TX200 MK3 + Leapers
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

h2o pisze:Diamondback HP 2-8x32 1'' BDC AO
Chyba nie ta kasa.
triodak pisze:Sensowny jest więc DOC lub DOT
DOT na HW30? Nieporozumienie.
TX200 HC_Burris Timberline
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: WuDe »

esmar pisze: h2o napisał/a:
Diamondback HP 2-8x32 1'' BDC AO

Chyba nie ta kasa.
Może jakaś promocja jest heheheh :mrgreen:
Ogólnie jak koledzy piszą popatrz sobie przez różne szkiełka i podumaj.Nie ma lunety która pasuje wszystkim a nawet jak już wydaje ci się że masz już już z czasem się okazuje że coś tu nie gra,są pewne trendy np.Burris Tumberline lub sprawdzone konstrukcje DOC są drogie i snobistyczne Leupoldy i masa innych bliżej mi nie znanych.HW 30 nie jest stworzona do HFT energetycznie jej trochę brakuje oczywiście da radę ale jest to trudne i wymaga sporo ostrzelania treningu a czasami szczęści.Za to świetnie sprawdza się w rekracji.
P
Bezpieczny zakup jak na razie to mimo wszystko DOC zawsze to można sprzedać niewiele tracąc gdy już dojdziesz do wniosku że strzelanie do metalowych zwierzaków cię pochłoneło wtedy zacznie się dopiero ruch w sprzęcie zamieszkasz w dziale kupię/sprzedam polując na swojego "króliczka"
Ostatnio zmieniony 2015-09-28, 20:30 przez WuDe, łącznie zmieniany 2 razy.
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
Awatar użytkownika
YAQB
Posty: 131
Rejestracja: 2015-07-03, 18:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: YAQB »

Po paru miesiącach strzelania nauczyłem się jednego -dobra luneta to podstawa, nie ma co oszczędzać. Kupilem Center Pointa za 450 zl i jestem 450 zl do tylu.
Teraz kupiłem Bushnella ze stałym zomem x10 bez AO i jest super.Strzelam tylko HFT.
A najwazniesze to słuchać rad doświadczonych kolegów, wiele się oszczedza.
Dobra luneta na HFT to musi mieć maly blad paralaksy.Zobacz co mają u nas najlepsi na sprezynach Tomek i Marek. Burris . Widać w nim... hmmm..nie za super ale jak przylozysz oko to tam gdzie celujesz tam leci. W moim CP było tak ze na 40 m jak zle się zlozylem to moglem się pomylić aż o dota.
TX200
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

WuDe pisze:Z tych wszystkich vortex najlepszy
Masz na myśli Crossfire czy Diamonda?


Tak ogólnie to dziękuję za wszelkie sugestie i chęć pomocy. Kruszyna nie jest dużą maszyną ale została wybrana ze względu na juniora aby mógł ją opanować. Montaż dużej lunety na niej będzie utrudnieniem dla małego strzelca, więc w 30cm wybór jest niewielki ;-)
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

YAQB pisze:Burris . Widać w nim... hmmm..nie za super ale jak przylozysz oko to tam gdzie celujesz tam leci.
No za tą cenę to musi lecieć ;-)
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

Wcale nie musi, ludkowie mają duuużo droższe celowniki i nie lata :mrgreen:
TX200 HC_Burris Timberline
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

a to fakt, widziałem w niedzielę na własne oczy :mrgreen: Junior 2pkt, a fullwypas 0pkt. Ale przynajmniej wiedział z jaką energią śrut lufę opuścił, a my ni w ząb ;-)
ODPOWIEDZ