Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Techniki strzelań, bezpieczeństwo, porady.
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 718
Rejestracja: 2014-01-06, 21:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: Marecki »

Ziemo pisze: 2022-02-01, 18:47 Poszedłem za radą z posta wyżej:
Marecki pisze: 2022-01-23, 01:26 Odnośnie pozycji siedzącej to spróbuj zachować prostą płaszczyznę (w pionie) między biodrem, kolanem i stopą.
Mam na myśli to żeby nie odchylać kolan na zewnątrz. Kolano skierowane pionowo do góry.
...i staram się trzymać kolana wysoko. Powoduje to niestety podwyższenie całego karabinka,
Nie chodzi o to żebyś kolana miał wysoko, tylko żeby noga była w pionie stanowiąc stabilne podparcie dla karabinka bez użycia mięśni.
Jeżeli kolano ucieka Ci na zewnątrz musisz napinać mięśnie żeby podtrzymać karabinek,
a to powoduje delikatne ruchy całej pozycji.
Jeżeli kolana masz za wysoko to wysuń stopy nieco dalej od dupci :)
Musisz wypracować sobie własną pozycję, czasami drobna zmiana, a efekty są zaskakujące.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: mazgier »

Kurza stopa, jeszcze trochę ten wątek potrwa a sam zacznę się na FT zastanawiać... :-P
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: WuDe »

mazgier pisze: 2022-02-08, 07:21 Kurza stopa, jeszcze trochę ten wątek potrwa a sam zacznę się na FT zastanawiać... :-P
No :mrgreen:
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
Awatar użytkownika
Ziemo
Posty: 268
Rejestracja: 2018-07-16, 12:33
Lokalizacja: Poznań Nowe Miasto

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: Ziemo »

Jako, że pogoda dziś dopisuje, wybrałem się na fort, żeby dokończyć nastawy lunety na ostatnich metrach (45-50m).

Zacząłem w zeszłym tygodniu. Zaopatrzony w kartonowe cele, kartkę i pisak, wytyczyłem sobie na forcie tor i poustawiałem tarcze co 1 metr, zaczynając od 8m. Gdy tylko wstrzeliłem się w cel, zapisywałem nastawy i przenosiłem się na kolejny metr i tak po kolei. Wszystko środkiem krzyża. Na dwóch treningach ostrzelałem sobie kolejno odległości 8-30m i 31-45m, na dziś została końcówka oraz próba "generalna" - swoista klasówka z połączenia teorii z praktyką. Chciałem podzielić się z Wami wnioskami.

Obrazek

Aha, jeszcze jedno. Nie wiem jaka jest powszechnie stosowana metoda opisywania wieży, więc musiałem sobie wymyślić własną. Całkiem możliwe, że nie odkryłem Ameryki i jest to zwyczajowy sposób, ale i tak chciałem go objaśnić. Najpierw może tabelka, czyli co mi wyszło po tych trzech dniach:

Obrazek

Wieża ma 50 klików. Pierwsze 3 metry, to praktycznie cały obrót - o 45 na 50 klików. A znowu ostatnie metry, to poprawki o 2-3 kliki. Najlepiej jest między 22 a 35 metrem - okazuje się, że tam nie muszę w ogóle kręcić wieżą. Dystans 13 metrów mam idealnie wypłaszczony! Kolejne 4 metry to jedna niewielka poprawka, ale cały czas płasko. Można powiedzieć, że najwięcej kombinowania jest między 8 a 18 metrem - tam co metr, to muszę kręcić wieżą.

No dobra, ale o co chodzi z tymi jedynkami, dwójkami i zerami? Luneta może wykonać 6 pełnych obrotów wieżą (o 360 stopni), podwyższając lub obniżając punkt trafienia. Jeśli idziemy od samej góry, to obroty widzimy rozpisane jako 3, 2, 1, 0, 1, 2, 3. Kręcąc wieżą, chowamy lub osłaniamy kolejne poziomy. Przykładowo, na poniższym zdjęciu jako ostatni widać poziom 2, a wieża stanęła na 30 kliku, czyli jest to, wg. mojej tabelki, odległość 8,5m - "2 + 30"

Obrazek

I drugi przykład: ostatni poziom jaki widać to 1, wieża stoi na 10 kliku, zatem patrzymy w tabelkę i... środek krzyża wypada na dystansie 16m - "1 + 10"

Obrazek

Ktoś zaraz pewnie napisze, że mógłbym te dystanse ogarnąć siedząc na kanapie i odpalając Chairguna, ale nie ma to jak sprawdzić teorię w terenie. Uwieńczeniem dzisiejszego dnia było wbicie sobie na losowych dystansach kilku celów reaktywnych i strzelanie z poduchy wg. tabelki. Kilka strzałów i przestawiamy cele. Pobawiłem się tak kilka razy i powiem tylko tyle, że było to cholernie potrzebne. Jak się okazuje, w strzelaniu takim jak na zawodach, pomyłka o cały jeden obrót to nic nadzwyczajnego. Niby mam tabelkę, niby widzę co kręcę, a zamiast "1+40" daję "0+40" (i jestem zdziwiony, że nie trafiam). Te kilkadziesiąt minut z "symulacją zawodów" było bezcenne, bo okazało się, że nie można być zbyt pewnym siebie. Trzeba sprawdzać dwa razy zanim się strzeli. Upewniać się, że spojrzałem na dobry dystans w tabeli.

Ponieważ od tygodnia dość dobrze wieje, więc nawet nie próbuję udawać, że te nastawy są idealne. Są jednak wystarczająco dobre aby trafić w KZ i póki co, to mi wystarczy. Dokładniejsze opisy można będzie robić w hali, gdzie nie ma wiatru. Na szczęście mam do takiej dostęp, szkoda tylko, że leży 200km stąd 8-)

Na poprzednich zawodach widziałem, że niektórzy strzelają bez tabelek. Zastanawiam się, czy już tak dobrze ogarniają (na pamięć) każdy dystans, czy też mają jakoś dodatkowo opisane wieże? Będę musiał zagadać.
HFT
Andrew13
Posty: 78
Rejestracja: 2020-10-25, 10:01
Lokalizacja: Szczepankowo

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: Andrew13 »

Eee to nie ma sensu...
7/8 metrów 2 doty.
10 - dot
15 do 30 środkiem (kz 15 na maxie w dół kz)
35 pól dota
42 dot.
Koniec :)
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: mazgier »

Ziemo pisze: 2022-02-18, 15:21Jako, że pogoda dziś dopisuje, wybrałem się na fort, żeby dokończyć nastawy lunety...
Masz gdzieś zarchiwizowany ten tekst? Może by pomyśleć o przeredagowaniu i zrobieniu z tego czegoś w rodzaju manuala dla zaczynających przygodę z FT?
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
Ziemo
Posty: 268
Rejestracja: 2018-07-16, 12:33
Lokalizacja: Poznań Nowe Miasto

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: Ziemo »

Andrew13 pisze: 2022-02-18, 20:59 Eee to nie ma sensu...
Pokrętło jest od tego, żeby nim kręcić! Jak nie kręcisz, to nawet nie wiesz, czy działa. Może się okazać, że masz lunetę z zepsutym pokrętłem i żyjesz w nieświadomości :mrgreen:
mazgier pisze: 2022-02-19, 04:32 Może by pomyśleć o przeredagowaniu i zrobieniu z tego czegoś w rodzaju manuala dla zaczynających przygodę z FT?
Żeby pisać manual, to trzeba najpierw samemu mieć jakieś pojęcie :mrgreen: A w sytuacji takiej jak moja, kiedy nauki pobieram głównie korespondencyjnie, to by było bardziej na zasadzie "uczył Marcin Marcina". Jeśli projekt wypali, będę miał wyniki, wiedzę i doświadczenie, to z przyjemnością coś napiszę. Ba, wtedy to mogę nawet nagrać cykl wideo poradników. Ale dzięki za wiarę ;-)
HFT
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: mazgier »

Mimo wszystko sugeruję - zarchiwizuj. Później będzie tylko (w razie czego) trzeba tylko to i owo przeredagować.
Steyr HP & TX HC
PaPaj
Członek zarządu
Posty: 763
Rejestracja: 2015-05-26, 15:03
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: PaPaj »

Przypominam, że do treningów właściciel fortu wyznaczył nam prawą stronę fosy. Przed treningiem rozwijamy taśmę ostrzegawczą po lewej stronie palet, na zakręcie fosy, aby nikt nieświadomie nie wszedł na linię strzału. Po treningu taśmę zwijamy, a teren porządkujemy. W przeszłości mieliśmy nieprzyjemne rozmowy n.t. nieprzestrzegania ustaleń z właścicielem fortu. Jesteśmy gośćmi w czyimś domu, nie nadużywajmy gościnności.
Nie sztuką jest trafić, sztuką jest ucelować.
Awatar użytkownika
Ziemo
Posty: 268
Rejestracja: 2018-07-16, 12:33
Lokalizacja: Poznań Nowe Miasto

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: Ziemo »

Leszku, o tym, że idę strzelać na dziedziniec, wiedziało co najmniej 6 albo 7 osób obecnych na treningu. Po prostu w fosie nie było już miejsca, stąd taka decyzja. Nikt nie oponował.
HFT
Awatar użytkownika
slawol75
Członek zarządu
Posty: 836
Rejestracja: 2015-07-29, 10:54
Lokalizacja: Pamiątkowo
Kontakt:

Re: Skreślam "H", czyli moje początki z Field Target.

Post autor: slawol75 »

Myślę że takie incydentalne odstępstwo to nie będzie jakiś bardzo wielki problem (w okresie zimowym). Jednak mimo wszystko musimy trzymać się ustaleń z właścicielami i nie nadużywać ich zaufania. W rozmowie z administratorem poruszę ten temat. Ale strzelanie treningowe mimo wszystko w fosie...
zawsze środkiem krzyża :)
ODPOWIEDZ