Tarcze strzeleckie

Techniki strzelań, bezpieczeństwo, porady.
Awatar użytkownika
bartezz
Posty: 299
Rejestracja: 2016-07-27, 22:39
Lokalizacja: Poznań

Tarcze strzeleckie

Post autor: bartezz »

Na bazie swoich doświadczeń i inspiracji z internetu wyrysowałem sobie tarcze do zerowania i przystrzeliwania karabinka.

Może się jeszcze komuś przydadzą :-)

Tarcze do przystrzeliwania

Punkt celowania 4x4mm, okrąg dookoła 15mm, siatka w tle ma oczka 2x2mm. Siatka 2mm ułatwia zerowanie bo to z grubsza jeden klik (1/4 MOA) na dystanie 25 - 30m. Poza tym ułatwia wyliczenie ŚPT (Środkowy Punkt Trafienia), jeśli ktoś chce...

Tarcze są w 3 formatach A4, A5 i 14x14cm do pobrania i wydrukowania z linku.

Jeśli macie swoje ciekawe pomysły na tarcze to podzielcie się nimi. Mogę narysować
Pozdrawiam \ Bartek
AA S400F + MTC Viper Connect;
Walther LG300 + WFA SS 3-15x42 FFP
WSST Strzelec
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Osobiście nie lubię tarcz z jakimkolwiek krzyżem. Nieustawiona pionowo - nie pokrywa się z krzyżem lunety, a to nie pomaga, gdy ma się nerwicę natręctw :D.
Awatar użytkownika
Januszpelle
Posty: 20
Rejestracja: 2018-01-18, 20:06
Lokalizacja: Zalesie

Post autor: Januszpelle »

Dodam tylko ciekawą rzecz. Im mniej czarnego na tarczy, tym lepiej.
Po trafieniu w czarny punkt z 40m z rozmytym obrazem nie widzimy gdzie trafiliśmy i musimy strzelić jeszcze raz. Gdy sytuacja się powtórzy, będziemy strzelać tylko pomiędzy pola. Czarne linie / punkty nie mogą być grubsze od średnicy śrutu.
Krateczka milimetrowa to tylko dodatkowe zużycie tuszu.
Więc tarcze do jakich strzelam, wyglądają tak:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
bartezz
Posty: 299
Rejestracja: 2016-07-27, 22:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: bartezz »

Lord Rzeźnik pisze:Osobiście nie lubię tarcz z jakimkolwiek krzyżem. Nieustawiona pionowo - nie pokrywa się z krzyżem lunety, a to nie pomaga, gdy ma się nerwicę natręctw :D.
Mam to samo :lol: ale na 30m te krzyże nie przeszkadzają

Janusz, z ciekawości spytam czy Ty widzisz te kropeczki w środku na 40 metrach? Gdyby nie, to w co celujesz?

Moje tarcze służą mi do przystrzeliwania czyli sprawdzenia "zera" i ustawianiu zera na dystansie zerowania. Stąd punkt celowania powinien być widoczny, wg mnie na tyle, żeby się dokładnie przycelować. Siatka 2mm w praktyce nie przeszkadza a ułatwia określenie poprawki. Nie jest konieczna.

Tak to wygląda przykładowo
Zerowanie

Ale oczywiście można inaczej. Fajnie się czasami wymienić doświadczeniem :-)
Pozdrawiam \ Bartek
AA S400F + MTC Viper Connect;
Walther LG300 + WFA SS 3-15x42 FFP
WSST Strzelec
Awatar użytkownika
Januszpelle
Posty: 20
Rejestracja: 2018-01-18, 20:06
Lokalizacja: Zalesie

Post autor: Januszpelle »

Bartku, moje tarczki służą mi do strzelania na całej długości toru. Wydruk A4 dzielę na pół i mam po 8 pól na tarczy. Rozstawiam je co 5 metrów na drewnianych tarczownicach i mam całą trajektorię. Służą mi również do ćwiczenia stojaków, klęczaków i poprawek na wiatr - stąd tylko osiem pół, by widzieć ile znosi wiatr. Nieraz po siedem cm w bok stąd żadnych czarnych punktów. Jak bym odróżnił dziurę po śrucie od tej samej wielkości czarnej kropki?

Przy zerowaniu celuję w środek piętnastki, bo większa średnica to 35mm, a ta kropeczka, to ślad po cyrklu i jest oczywiście niewidoczna przez lupkę. :-) Taki ze mnie komputerowiec. Bez problemu jednak odkładam sobie poprawkę w pionie np. -0.8 Dota, czy -1,3 Dota jaką mam na 38 metrów.

Na treningach staram się, by nie wychodzić poza piętnastkę, wtedy łatwiej trafić w 25-tkę na zawodach :-) Ale tylko się staram....

Do treningów domowych używam głównie papieru, bo nim widać milimetrowe odchyłki od normy. na figurkach tego nie widać.

Ot cała filozofia zawarta w białych i czytelnych tarczach, zero wybałuszania gał.
Awatar użytkownika
bartezz
Posty: 299
Rejestracja: 2016-07-27, 22:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: bartezz »

I wszystko jasne. Tak przypuszczałem, że Twoje tarcze z kółkami służą do treningu zamiast figurek. Żeby złapać poprawki na wiatr też tak robię, wtedy moja tarcza ma tylko jedno kółko :-)
Pozdrawiam \ Bartek
AA S400F + MTC Viper Connect;
Walther LG300 + WFA SS 3-15x42 FFP
WSST Strzelec
Awatar użytkownika
Januszpelle
Posty: 20
Rejestracja: 2018-01-18, 20:06
Lokalizacja: Zalesie

Post autor: Januszpelle »

Dziś strzeliłem sobie 2 serie do Sylwetek. Tarcza wisi na stałe, to ja się odsuwam na odpowiedni dystans. Na ogół nawet do Sylwetek nie reguluję ostrości i strzelam jak w HFT i gdybym miał jakiekolwiek niepotrzebne czarne punkty czy kreski w ogóle nic bym nie widział gdzie trafiłem :-)
Kartka papieru dokładnie pokaże, kiedy byłem skupiony, a kiedy nie...

Obrazek
Awatar użytkownika
slawol75
Członek zarządu
Posty: 836
Rejestracja: 2015-07-29, 10:54
Lokalizacja: Pamiątkowo
Kontakt:

Post autor: slawol75 »

Fajne tarcze. Przetestowałem Bartka. Do zerowania super, choć w ten kwadracik trafić na 29m...Muszę jeszcze przetestować zwierzaki ;-)
zawsze środkiem krzyża :)
Awatar użytkownika
bartezz
Posty: 299
Rejestracja: 2016-07-27, 22:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: bartezz »

Za radą utytułowanego kolegi narysowałem tarcze z trzema współśrodkowymi okręgami 15, 25, 35 mm. Grubość limii 1mm. Akurat, żeby dobrze widzieć i linię i przestrzelinę na linii. Kropa w środku ma 2mm. Też przestrzeliny nie zasłoni.
Sprawdziłem w praktyce, rada była dobra. Sprawdźcie sami... :-D

Do tego dodałem jeszcze moje tarcze do zerowania w "polu ostrości"

Tarcze kółka A4

Tarcze kółka 2xA5

Tarcze małe kółka A4

Tarcze małe kółka z siatką A4

Tarcze małe kółka z siatką 2xA5
Pozdrawiam \ Bartek
AA S400F + MTC Viper Connect;
Walther LG300 + WFA SS 3-15x42 FFP
WSST Strzelec
ODPOWIEDZ