Zerowanie HW30

Techniki strzelań, bezpieczeństwo, porady.
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Czytam, czytam i.... włos mi się na głowie jeży. Skąd wziąłeś ten stek bzdur p.t. 'opis siatek czyli która do czego się nadaje' ?
Aby uzasadnić swoją surową opinię - kilka faktów.
Po pierwsze chciałbym polemizować z opinią Marka dotyczącą 'zera' dla wiatrówek 8-10 J. Patrząc na statystykę torów z kilkunastu ostatnich lat można zauważyć kilka prawidłowości. Przeciętna odległość do figurki mieści się pomiędzy 29 a 32 metry. Zaglądając w regulamin łatwo obliczyć, że ponad połowa figurek na torze stoi powyżej 30 metra. Mając 'zero' na 25 metrze 'skazujemy się' zatem na dokładną oceną odległości w przedziale 30-40 metrów gdzie opad rośnie od 0.7 do 2.5 mRad. Pogratulować Komuś kto potrafi ocenić czy to 33 czy 36 metr (różnica opadu = HZ25). Strzelałem 3/4 przez cztery lata będąc w tym czasie dwa razy Mistrzem Polski i zdobyłem Puchar Polski nie schodząc praktycznie nigdy z 'pudła'. Łatwiej nam było ocenić odległość na dystansach 7-25 niż pod jego koniec. Stąd staraliśmy się minimalizować różnicę opadu na końcu dystansu, nawet kosztem przewyższeń w jego połowie. Gros osób miało zero w przedziale 32-35 metrów z opadem wynoszącym na końcówce max. 1 mRad. Tyle o 'optymalnym' zerze. Oczywiście każdy do tego zera dojrzewał analizując własne błędy i umiejętności oraz możliwości optyki.
Po drugie - skąd wytrzasnąłeś takie stwierdzenia jak:
Siatka celownicza typu SR została zaprojektowana specjalnie do polowań i zawodów Hunter Field Target.
Krzyż Mil-Dot - najbardziej złożony krzyż w lunetach celowniczych.
i wreszcie
Krzyż Duplex (nazywany także "30/30") (...) z uwagi na to, iż przypomina krzyż stosowany przez wojskowych snajperów, nie jest zbyt popularny w konserwatywnych kręgach myśliwskich w Europie.
:?: :?: :!: :!:
Jako żywo przypomina to pseudo-reklamy z popularnego portalu All....o.... Zapewniam Cię, że znacząca większość myśliwych stosuje krzyż Duplex i jego pochodne. Z prostego powodu: myśliwi nie strzelają na poprawki, prawo im tego zabrania (mówię o dystansach, na których musieliby odkładać poprawki).
Mil-Dot i jego pochodne - jak już napisałem wcześniej - jest najpowszechniej stosowaną siatką w HFT. Na całym świecie. Zadałem sobie trud policzenia: w MŚ HFT 2015 na ponad 300 startujących ... 13 osób (!!) nie miało siatki Mil-Dot. Tak się dzieje zresztą na większości zawodów w Polsce również W Czechach. Tyle w temacie siatek.
Ostatnie słowo dotyczące problemu MOA versus mRad. Gratuluję osobie, która z siatką MOA bez kalkulatora potrafi zmierzyć odległość do figurki. Szczerze gratuluję.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Paweł, nadal Ci się chce? Kol. Hydro jest... niereformowalny. On zawsze wie lepiej dla czego koło, maszyna parowa i silnik spalinowy są bez sensu i nie mają prawa funkcjonować ;-)
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

pawelw pisze:chciałbym polemizować z opinią Marka dotyczącą 'zera' dla wiatrówek 8-10 J
Wszystko Pawle zależy od punktu odniesienia - Twój dotyczy zapewne zawodów krajowych z regulaminem PFTA, mój - naszych zawodów ligowych a na takich jak sądzę, Krzysiek chce strzelać. Sprawdziłem tabele Ligi WSST z ostatniego sezonu, średni dystans na nich to 22m :shock: - 8/9m bliżej niż na tych, na których Ty strzelasz, ilość celów powyżej 35m (do tej odległości, dla HW30 duplex się doskanale nadaje) stanowiła 16% wszystkich odległości, powyżej 35m - 12%.
Na zawodach w których Ty startujesz, wygląda to zapewne inaczej ale Krzysiek do tytułu MP w kat. HFT3/4 chyba nie aspiruje :mrgreen:
TX200 HC_Burris Timberline
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

hydro, przeczytaj kilka razy post o Mil-Dot i MOA wraz ze wszystkimi odnośnikami.

Pisanie o jakiejkolwiek wyższości jednego rodzaju siatek od drugich lub przypisywanie im konkretnej użytkowości to zwykły bełkot. Ich użyteczność to sprawa wyłącznie indywidualna.
Sens ma jedynie opisywanie cech siatek i nic więcej.
AA TX200 MK3 + Leapers
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Wszystko Pawle zależy od punktu odniesienia
Masz rację Marku dlatego napisałem 'polemizować' - podjąć dyskusję, która przedstawia różne punkty widzenia i bazuje na różnych odniesieniach. W niej nie ma tych co mają rację ale jest zawarta Twoja i moja WIEDZA.
Paweł, nadal Ci się chce?
Marcinie, chce mi się. Nie dlatego, że Krzysiek-Hydro jest 'niereformowalny' ale dlatego, że nie przewiduje skutków tego co publikuje. Napisałem swoje wypociny bo niewykluczona jest sytuacja, że za rok-dwa zawita tutaj ktoś Nowy, zacznie szukać odpowiedzi na pytanie: jak wyzerować lekką wiatrówkę i przeczyta te Jego prawdy objawione. Przedstawione nie jako efekt własnych, długoletnich doświadczeń wystrzelanych na dziesiątkach zawodów tylko 'misiania z internetu'. I kupi na zasadzie 'skoro Kolega strzela już dwa lata to wie o czym pisze'.
Tylko dlatego chciało mi się napisać.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
PaPaj
Członek zarządu
Posty: 763
Rejestracja: 2015-05-26, 15:03
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: PaPaj »

Będąc dalekim od zarozumiałości wypowiem swoje zdanie w temacie, który tutaj się rozwinął w ciekawym kierunku. Dla mnie osobiście nie ma znaczenia typ siatki ponieważ strzelam " po myśliwsku " tzn. poprawki przyjmuję na podstawie oszacowanych warunków celu (odległość, KZ, wiatr, kąt). Środek krzyża staram się ulokować poniżej/powyżej POI określając w mm/cm punkt celowania na figurce, tarczy lub innym celu. Jednak jak każda teoria nie poparta praktyką, tak i strzelanie nie będzie idealne - co w moim przypadku widać po wynikach uzyskiwanych np. na zawodach :-) :-D :oops:
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

pawelw, to co napisałem to "głośne myślenie". Czasami trzeba coś sobie napisać, przeczytać, rzucić okiem na komentarz innych aby obrać jakiś punkt odniesienia lub utwierdzić się w swoich przekonaniach. Dzięki, że Ci się chciało, bo Twoje uwagi są celne. Jednak tak jak Marek napisał, nasz tor jest nieco inny. Ocena odległości 33, a 36m jest raczej trudna, bo snajper np. ocenia kolejne setki lub 50tki, a śrut zmienia opad na odcinku 1m ;-) Stąd dla niego MilDot jest idealny. Ja chcę ułatwić życie młodemu. Zero na 23m w przypadku HW30S pozwala trafić bez poprawek do celów od 8 do 26m (a jeżeli przyjąć KZ30mm, to od 5 do 31m bez poprawek). Na 30m wystarczy strzelać w górę KZty. Ostatnio na ogródkowym torze ustawiłem figurki na 32 i 42 z KZtami 30mm. Problem miałem z tą na 32metrze. Ta na 42 położyła mi się z 15 razy. Ustawienie zera jak mówisz na 30-35m, spowoduje, że kruszyna będzie ciężka do opanowania. Choć też to jest sposób ale raczej dla doświadczonego strzelca na nie 9latka. Poza tym wyliczenia programu nie są wyrocznią. Na zawodach 10/10 z pożyczą od YAQBa lunetą przy bocznym wietrze mierzyłem 5cm obok figurki... i padła!

mazgier, pyskacz z Ciebie. Zapominasz, że misją WSST jest promocja strzelectwa sportowego, a Twoim obowiązkiem jako członka stowarzyszenia - edukacja i pomoc nowicjuszom, a nie szydzenie z nich na forum. Ale zemszczę się montując następne figurki ;-)

triodak, czytałem już parę razy ale dzięki!

PaPaj, bo tu wniosek nasuwa się jeden - opanować karabinek, technikę strzału, dobrać odpowiedni śrut (a nawet wygrzebać z pudełka lepsze sztuki na zawody), a dalej strzelać i strzelać nawet dla zabawy do puszek. Na początku strzelasz w puszkę puszkę, później w wieko dno, a dalej wystrzeliwujesz napis ŁOMŻA - tak się bawi młody w ogródku ;-) No, ale taki trening jest wg. niektórych nieporozumieniem ;-)

pawelw, stwierdzenia są opisami z sieci o czym wspomniałem ale na powiedziałem, że się z nimi zgadzam. Potwierdziłem tylko swoje przemyślenia poparte doświadczeniem w szkoleniu młodego strzelca - DOTy przeszkadzają, a lunet z DUPLEXem jak na lekarstwo...

esmar, Marek - nawet o tym nie myślę, bo boję się o to co zrobi mazgier jak wygram :-D
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Ocena odległości 33, a 36m jest raczej trudna,
To powiedz jak oceniasz odległość? Na podstawie czego lub czego (jakich elementów) do tego używasz ? Może tu jest pies pogrzebany ?
Podpowiem Ci coś: najlepszy Junior Świata AD 2014 dostał od swojego Ojca coś takiego jako narzędzie do oceny odległości (Twój ulubiony krzyż DUPLEX). Posługując się tym od dwóch lat gromi w Polsce Seniorów aż ziemia dudni.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
PaPaj
Członek zarządu
Posty: 763
Rejestracja: 2015-05-26, 15:03
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: PaPaj »

Mam do dyspozycji jakąś budżetową lunetkę z duplexem - jeśli chcesz sprawdzić czy się nada na strzelanie dla młodego, to mogę wypożyczyć, a jak się spodoba i sprawdzi w 100%, to możemy pohandlować ;-)
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Też mam budżetową lunetkę z duplexem. Odstąpię ją za 1/3 paczki expressa lub RS :D
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

pawelw pisze: coś takiego jako narzędzie do oceny odległości
mam to wydrukowane kompletne dla duplexa i mildota. Ale na tym etapie to jeszcze za wcześnie. Myślę, że taką metodę odległości wprowadzę mu za rok lub dwa lub jak sam zada właściwe pytanie.

Lunety natomiast nie będę mu już zmieniał, więc dzięki chłopaki. Może jak sobie kupię karabinek, to pogadamy, bo nasza kruszyna przechodzi metamorfozę w mega-kruszynę ;-)
Awatar użytkownika
no_sound
Posty: 20
Rejestracja: 2015-04-12, 13:29
Lokalizacja: Poznań

Post autor: no_sound »

Kolego hydro swoje przemyślenia poprzyj praktyką. Kup, pożycz, wynajmij parę sprzętów, postrzelaj i opisz swoje wrażenia. Wklejanie czyichś przemyśleń to zwykłe misianie. Skoro nie planujesz zmiany lunety to po co ten cały krzyk o to, która siatka będzie lepsza dla... no właśnie dla kogo? Są gusta i guściki, a twój syn być może upodoba sobie zupełnie inną siatkę.
Galatian 5,5 + PP 4-16X50AOE
Hatsan 125 Sniper 5,5 + PP 3-12X42AO
Łucznik WZ 1970 4,5
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Kolejny trening i już coraz bliżej zera. Jeszcze dużo śrutu przed juniorem. Podsumowanie dzisiejszego dnia:


Obrazek

9/10 - poprawnie, 8/7 zmiana w sposobie trzymania karabinka, 5 - zerwany, za szybko ściągnięty spust.

Tu poprzednia tarcza

Oprócz treningu zostało jeszcze zrobić bakę i lekko przedłużyć kolbę ;-) W każdym razie młody sam już załapał o co biega i zrozumiał gdzie zrobił błąd analizując swoją tarczę.

Dla ciekawskich:
Karabinek: HW30S poprawiona przez Hogana
Amunicja: JSB Express 4,51
Dystans: 23m/ZERO
Energia: ok. 9J
Optyka: Nikko Airking 2-7x32 na montażu BKL.
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

W każdym razie młody sam już załapał o co biega i zrozumiał gdzie zrobił błąd analizując swoją tarczę.
i to jest Największy Sukces - BRAWO :!:
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Bardzo ładny wynik.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
ODPOWIEDZ