VORTEX Viper PST 2.5-10x32

Opisy, recenzje, wskazówki
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

VORTEX Viper PST 2.5-10x32

Post autor: pawelw »

Dzięki uprzejmości i staraniom Sławka 'Vmax2' odebrałem dzisiaj swoje nowe oczko. Od dawna szukałem szkła, które da mi możliwość położenia figurek na dystansie poniżej 12 metra w każdych warunkach oświetlenia i bez względu na kontrastowość HZ. Sławek namówił mnie na coś TAKIEGO
Przyznam szczerze, że do tej pory znałem jedynie ten model VORTEX'a skąd inąd bardzo chwalony przez użytkowników. Rozsławił go Grzesiu 'Szwagier' skutecznie walcząc w HFT2.
Tak więc zamówiłem i czekałem. Dziś się doczekałem :mrgreen: Powie szczerze, że jechałem na Chwaliszewo 'z pewną taką nieśmiałością' i myślą czy aby nie wtopiłem sporej skądinąd kasy. Na miejscu wyjąłem toto z pudełka, śruby na latarni po drugiej stronie ulicy dały mi nadzieję, że może nie jest tak źle.
W domu pomacaliśmy petenta trochę bliżej ale co można powiedzieć o optyce w takich warunkach. Póki co pierwsze wrażenia:
- szkła piękne, jasne, lepsze od IOR'a
- siatka MILRAD w pierwszym planie .... się zobaczy ale jest z gatunku tych jakie lubię: cienka, wyraźna i ma poprzeczki podobne do MP8 ale....lepsze
- w zapadającym zmierzchu siatka wyraźnie widoczna na każdym tle
- krótsza od IOR'a i wyraźnie lżejsza
- odległość okularu od oka identyczna
- wieże solidne, dobrze i czytelnie opisane.
Co by nie było tak ładnie pierwsza i wyraźna wada: pokrętło powiększenia opisane oszczędnie: są tylko 2.5 , 5 i 10....reszty brak. Duża wtopa.

Obrazek

Tak wygląda na moim Daystate:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W niedzielę sprawdzimy w terenie.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: WuDe »

Piękna i pewnie da radę :-D
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
Awatar użytkownika
ArturR
Posty: 871
Rejestracja: 2013-08-09, 18:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ArturR »

Paweł gratuluję wyboru, to jest luneta-żyleta! I myślę że Twoje obawy o utopienie kasy są bez pokrycia :-)
Latem u Beaverów patrzyłem przez nowego Vortexa Diamondback HP także z obiektywem 32mm, i obraz był w nim super, a błąd paralaksy raczej znikomy. Żałowałem że wcześniej nie wiedziałem o tej lunecie, bo pewnie kupiłbym ją zamiast Burrisa. Myślę więc, ze Twój egzemplarz bije na głowę większość szkieł, przez które do tej pory patrzyłem. No to dozobaczenia w terenie, tylko gdzie to jest ? :-D
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Skąpa podziałka to faktycznie dziwna sprawa w tej klasie lunety. Chętnie rzucę okiem przy najbliższej okazji.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Pawle a jak z focusowaniem? Bo na stronie producenta widnieje coś takiego: Parallax Setting 35 yards to infinity
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Pawle a jak z focusowaniem
Pokrętło jest wyskalowane od 30y. Tak na szybko zrobiłem test jeszcze na Chwaliszewie. IOR'a bije na głowę: w sklepie na ladzie stał zajączek 15-tka, z chodnika przed sklepem (dystans 6-8 metrów) widziałem bez problemów HZ. Ale i tak pójdzie do optyka: 40 metr jak żyletka.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Pojawisz się może z Vortexem na Torach w ten weekend?
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
Krzysztof W.
Posty: 136
Rejestracja: 2013-03-05, 16:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Krzysztof W. »

W niedzielę wpadniemy, bo trzeba nowy śrut przestrzelać.
Daystate Mk3+ DOT 4,5-14x44
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Kilka uwag po dzisiejszym zerowaniu i fotki na życzenie.

Siatka:

Obrazek

Wyraźna, ostra i dokładna. Bije na głowę MP8 z IOR'a zarówno układem jak i kontrastem na różnych tłach. Łącznie z celowaniem pod słońce. Nie ma sunshadera...bo go nie potrzeba. Chyba, że ktoś ma srebrną lufę i światło będzie się odbijać.
Podświetlenie dobrze rozwiązane: po każdym stopniu jest wyłączenie, nie trzeba skręcać do zera. Siatka nie zmienia się na złotą jak w BE lub IOR. Bardzo kontrastowa w miejscach zacienionych i ciemnych.

Błąd paralaksy. Na 41 metrze mniej niż jeden centymetr: na każdym dystansie miałem kartkę z siatką centymetrową. Na krótkich dystansach (poniżej 10 metra) jest większy ale pozwala złapać ostrość nawet na 7 metrze. Bez problemu dało się zauważyć siatkę 1x1 cm na kartkach poniżej 12 metra. Zerowanie - bajka. Pierwszy strzał. Odczyt z siatki i przeklikanie. Trzeci był w domu. Siatka MILRAD jest super.

Wieżyczki. Klik wyraźny i twardy. Ponieważ nie ma osłon na wieżyczki bałem się przeklikania przy wkładaniu-wyjmowaniu w pokrowca. Nie ma szans. Znakomicie czytelne podziałki i opisy - dla mnie ślepego strzelca wielka pomoc. Łatwo je zresetować choć wymaga to imbusa.

Pole widzenia. Na maksie około 1 metra w każdą stronę. Mniej niż w IOR i Delcie FPP ale to inny obiektyw.

Obraz. No tu jest odpowiedź dlaczego toto kosztuje ile kosztuje. Czytelny, bez przebarwień w całej średnicy. Znakomicie odwzorowuje kolory. Łapie światło prawie jak Svarowski. Próbowaliśmy na ciemnych zagłębieniach lasu: można liczyć trawki. Szkła czyste bez wchodzenia w błękit czy żółć.

Podsumowanie: czas pokaże. Za długo strzelam by się dać wpuścić byle rurce ze szkłami. Nie ma śniegu, nie było deszczu. Nie jest przefokusowana, czego wymaga. Ma potencjał. A jak nie - zawsze jest dział K/S

p.s. Robert - miałeś RACJĘ, lupka była krzywo :oops:
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Paweł w zasadzie napisał wszystko co istotne. Ja dodam tylko tyle, że wieże mają na bocznych ściankach strzałki kierunkowe więc jeśli ktoś, tak jak ja nie umie zapamiętać w którą stronę kręcić :wink: to nie musi za każdym razem odrywać głowy od baki.
Jeśli chodzi o AO to na bębnie najmniejsza podziałka jest opisana jako "35" jednak można jeszcze obrócić prawie centymetr dalej. Przy takim ustawieniu u mnie (wada wzroku -5.0 dpt, skorygowana soczewkami kontaktowymi):
7m - cel kompletnie rozmyty (co nie dziwi) ale wciąż widać było linie siatki na kartce i dało się trafić za pierwszym razem;
10m - KZ 15mm - krawędzie wyraźnie rozmyte ale uchwycić i trafić w cel można było bez najmniejszego problemu;
15m - spiner 15mm - lekkie rozmycie krawędzi celu, bez problemu dało się trafiać w "nóżkę" lizaka (chyma 3mm grubości);
20m i dalej - "żyletka".

Siatka powinna się doskonale sprawdzić w domierzaniu odległości w oparciu o wielkość KZ. Ja sam dzisiaj nieco się zdziwiłem patrząc na swój cel reaktywny. Od czasu kiedy kupiłem go coś ze 2 lata temu, tkwiłem w przekonaniu że KZ ma 40mm (bo nadal jestem pewien, że taki właśnie zamówiłem) i nigdy tego nie sprawdzałem. Jednak gdy patrzyłem na cel stojący dokładnie na 35m, KZ nijak nie chciała wyjść poza kreskę 1 MRAD. No to miarka w dłoń i... 40mm ma lizak a KZ 36mm.

Niestety zdjęcia, które próbowałem dziś zrobić wyszły beznadziejnie ale może choć jedno, które daje pogląd na grubość linii siatki. Tarczka w odległości 25m. Te szare kreski w narożnikach to zszywki biurowe.

Obrazek
Steyr HP & TX HC
wola75
Posty: 517
Rejestracja: 2013-09-13, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: wola75 »

Paweł co do ceny optyki to wpływ ma przede wszystkim jeden z elementów optycznych a mianowicie soczewka niskodyspersyjna oznaczano jako XD (Vortex tak ją opisuje). Pytanie jest tylko czy wszystkie elementy są niskodyspersyjne czy tylko jest jeden (tego Vortex nie podaje). Podobna sytuacja jest w obiektywach fotograficzych. Budżetowe są tanie ale nie mają szkieł niskodyspersyjnych. Lepsze obiektywy je mają ale koszt jest wysoki (od 5000 zł ale przeważnie 8000 - 9000 zł).
Dlatego obraz w tej lunecie jest taki, ponieważ szkła ma przednie.
Jutro jadę do pana od kręcenie soczewkami aby ją przefokusować. Zobaczymy co da się zrobić.
Za dużo zabawek, za mało miejsca ale radocha jest :)
wola75
Posty: 517
Rejestracja: 2013-09-13, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: wola75 »

No i oddałem lunete do Pana. Ma ją przefokusować. Pytanie czy da radę a jeżeli tak to jaki będzie efekt. Na razie to trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać :)
Za dużo zabawek, za mało miejsca ale radocha jest :)
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Właśnie odebrałem butlerki. Rozmiary to: OBJ 15 / EYE 14. Przednia dodaje ok. 1cm osłony wokół obiektywu. Sunshader to nie jest ale zawsze coś. Tylna wchodzi na gumę i jeszcze kawałek dalej ale nawet po założeniu da się kręcić regulacją ostrości. Maźnięte olejem silikonowym wchodzą bez problemu acz z wyczuwalnym oporem. I chyba tak powinno być.
Kupowałem w artemix.com.pl bo tam mają chyba całą rozmiarówkę Butlercreek.
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
mahonxx
Moderator
Posty: 1658
Rejestracja: 2013-03-01, 16:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mahonxx »

Co wyście te vortex'y hurtowo kupili? :-)
Postrzelał bym z czegoś, np. z 88.
wola75
Posty: 517
Rejestracja: 2013-09-13, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: wola75 »

No tak by to wyglądało :)
Za dużo zabawek, za mało miejsca ale radocha jest :)
ODPOWIEDZ