Mechanika strzału w wiatrówce sprężynowej

Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Mechanika strzału w wiatrówce sprężynowej

Post autor: triodak »

Jak w temacie dziś był poruszony temat co się dzieje ze śrutem i wiatrówką po naciśnięciu spustu.
Ja kiedyś doszukałem się takiej animacji:
Ruch śrutu w wiatrówce sprężynowej - demo10

spring air rifle recoil

Pawle wspominałeś i oscylogramach i nagranym drżeniu. Zapodawaj ;-)
AA TX200 MK3 + Leapers
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Tylko trzeba pamiętać, że we wiatrówkach sprężynowych jest jeszcze mechanizm spustowy. Już przy samym ściąganiu spustu cel może zejść z linii celowania. Nieobojętna będzie również sama praca zapadek uwalniających tłok, nie wspominając o dopasowanej prowadnicy, osłonie PET itp. itd.

Na zapodanym filmie widać wyraźnie dlaczego optyka montowana na sprężynie musi być bardziej odporna mechanicznie niż optyka montowana na PCP. Niektórzy twierdzą, że musi być bardziej odporna niż na broni palnej. Odrzut broni do tyłu i natychmiast do przodu powoduje to, że tanie montaże słabo skręcone jeżdżą po szynie, a z tanich chińskich lunetek robi się grzechotka. Im cięższa, większa, z wieloma dodatkami luneta tym bardziej musi być wykonana w odpowiedniej jakości.

W celu wyeliminowania drgania (ciężko tu mówić o odrzucie) wiatrówek sprężynowych powstają systemy antyodrzutowe np. w karabinku Diana 54 Air King czy typu SAS w modelach marki Hatsan. Wada jest tu to, że drganie "systemu" jest cały czas, a jedynie niwelowane jest jego przenoszenie na osadę i strzelca. Luneta zamontowana na szynie jest obarczona dodatkowymi obciążeniami. Prawdziwie antyodrzutowa wiatrówka sprężynowa to wiatrówka z dwoma przeciwbieżnymi tłokami. Oczywiście konstrukcje takie powstały (John Whiscombe), ale ceny są adekwatne do produkcji niskoseryjnej, a przez to same konstrukcje bardzo niszowe.

Drganie w klasycznych wiatrówkach sprężynowych jest i będzie. Można go mocno zniwelować, ale najwięcej mozolnej pracy jest do wykonania przez samego strzelca.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Robert

Po przejrzeniu moich zasobów okazało się, że się myliłem co do cyklu strzału wiatrówki sprężynowej: poniżej wykres prędkości śrutu w lufie oraz tłoka.

Obrazek

Z analizy tego wykresu wziął się 'trend' do skracania luf w sprężynach (optymalna to ok. 30 cm) oraz ujmowania wagi tłoka na rzecz mocniejszych sprężyn. Widać wyraźnie, że tłok 'uderza' zanim śrut opuści lufę a nie tak jak twierdziłem -po.

Dodam jeszcze jeden wykres: porównanie ciśnienia w przewodzie lufy w funkcji czasu dla sprężyny i pcp:

Obrazek

Wykres drgań mam niestety tylko dla PCP - sprężynowy gdzieś mi przepadł:.

Obrazek
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
ODPOWIEDZ