Oksydowanie

PaPaj
Członek zarządu
Posty: 763
Rejestracja: 2015-05-26, 15:03
Lokalizacja: Swarzędz

Oksydowanie

Post autor: PaPaj »

Mam zamiar niedługo zabrać się za oksydowanie. Znalazłem kiedyś w sieci poniższy przepis, lecz może ktoś z Koleżeństwa dysponuje innym (sprawdzonym) sposobem. W wolnych chwilach mógłbym potestować.

składniki na 1L Wody destylowanej
Soda kaustyczna (wodorotlenek sodowy) 750 gram
azotan sodowy 150 gram
azotyn sodowy 150 gram
temperatura 135 stopni C
rozrabiamy kąpiel - do zimnej wody dodajemy
azotan sodowy i azotyn sodowy po rozpuszczeniu dodajemy
soda kaustyczna (wodorotlenek sodowy)
co jakiś czas dodajemy na 1L kąpieli 1/2 szklanki wody (uzupełniamy kąpiel o ten składnik)
przed poczernieniem myjemy przedmioty w czterochlorku etylu
a następnie w kąpieli (na 1L wody 15% soda kaustyczna)
Awatar użytkownika
Patrykd
Posty: 977
Rejestracja: 2013-03-14, 18:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Patrykd »

Wola ci to wyłoży jak w szkole na lekcji Chemii. Podpytaj jego.
Obrazek
PaPaj
Członek zarządu
Posty: 763
Rejestracja: 2015-05-26, 15:03
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: PaPaj »

Właśnie na niego liczyłem, ale jakoś się nie odzywa.
wola75
Posty: 517
Rejestracja: 2013-09-13, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: wola75 »

Jestem. Byłem na konferencji więc nie wglądałem na forum.
Z grubsza przepis jest ok. Weź tylko 200g NaNO3 i 50g NaNO2. Rozpuszczaj wszystko po kolei. Ostrożnie z wodorotlenkiem sodu. Roztwór osiągnie szybko prawie 100 C. Rozpuszczaj go na wolnym powietrzu :)
Druga rzecz odtłuszczanie. Kup tabletki do zmywarki ale zwykłe bez nabłyszczaczy i innych cudów. Odtłuszczasz w temperaturze 80-90 stopni C. Dodatkowo nadtrawiasz w 15% kwasie siarkowym(VI) - kwas do akumulatorów.
Trzecia rzecz. Nie dolewaj wody gdy roztwór jest gorący. Jego gęstość jest większa od gęstości wody. Jak ją wlejesz to się zagotuje na powierzchni i wszędzie na około opryska rozgrzanym roztworem. Oparzenia trudno się goją a syf jest trudny do zmycia. Uzupełniasz wodę jak roztwór ostygnie.
W tym roztworze oksydowanie trwa około 60 minut lub dłużej w zależności od gatunku stali.
Za dużo zabawek, za mało miejsca ale radocha jest :)
PaPaj
Członek zarządu
Posty: 763
Rejestracja: 2015-05-26, 15:03
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: PaPaj »

Dzięki wskazówkom Woli w czwartek i piątek przeprowadziłem pierwsze doświadczenia z oksydowaniem. Jednym słowem - działa. W poniedziałek złożę urządzenie do kontroli i utrzymywania temperatury i będę gotów do dalszych eksperymentów. Zainteresowanych i bardziej doświadczonych proszę o wpisy w temacie lub kontakt na PW.
wola75
Posty: 517
Rejestracja: 2013-09-13, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: wola75 »

Kontroluj tylko temperaturę. Nie musisz regulować grzania gdyż roztwór sam to robi. Wraz ze wzrostem stężenia wodorotlenku sodu wzrasta punkt wrzenia. Musisz pilnować stężenia wodorotlenku aby zmieścić się w odpowiednich widełkach. Rozcieńczając roztwór obniżasz temperaturę wrzenia. Odparowując wodę zwiększasz jego stężenie a przez to temperaturę. Trochę zabawy z tym jest :)
Za dużo zabawek, za mało miejsca ale radocha jest :)
PaPaj
Członek zarządu
Posty: 763
Rejestracja: 2015-05-26, 15:03
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: PaPaj »

Jak pisałem - pierwsze doświadczenia za mną. Skonstruowany termostat elektroniczny działa rewelacyjnie. Oksyda - jak dla mnie super (dużo zależy od jakości przygotowania powierzchni).
Jakby ktoś coś, to pisać w temacie lub na PW.
ODPOWIEDZ