Potrzeba rejestracji

Co kupić? Jak konserwować? Jak celnie strzelać? Jak ćwiczyć?
Gracjan
Posty: 5
Rejestracja: 2021-09-23, 17:32

Potrzeba rejestracji

Post autor: Gracjan »

Witam , Strzelectwem jaram sie od niedawna. Na początku kupiłem pistolet UMAREX 40XP. Ostatnio szukam sobie czegoś nowego , a zarazem mocniejszego.Planuje sobie kupić wiatrówke-karabinek łamany , a że przeczytałem ostatnio artykuł , w którym napisano "Wobec powyższego, sprzedający, którzy podają, że sprzedawany przez nich karabinek, a właściwie prędkość śrutu z niego wystrzelona osiąga wartość powyżej 300 m/s albo zwyczajnie nas niejako oszukują podając taką wartość dla bardzo lekkiego śrutu, albo chcą nas „wrobić” w konieczność rejestracji z uwagi na fakt większej energii kinetycznej niż 17J".
Dużo jest wiatrówek na rynku które mają przykładowo-305m/s i 4.5mm - 26J (masa śrutu diabolo kal. 4.5mm wynosi średnio 0,56)
Tak samo może być z wiatrówkami 250m/s i 4.5mm - 17,5 (Już nielegalne)

Zbytnio nie mam ochoty chodzić z taką wiatrówka na strzelnice.Ciekawi mnie jak to w końcu działa? Zezwolenie rejestracja ?
Widzę często ,że sprzedające firmy często oszukują.Widze dwa te same modele ale prędkość początkowa jest różna.

Jakbym kupił wiatrówke -305m/s i 4.5mm - 26J- Jest to właśnie forma wrobienia w rejestracje? Czy może przekłada się to na inne czynniki lub podzespoły o których nie wiem.
Czy legalna wiatrówka bez zezwolenia ani rejestracji broni to - 240m/s i kal4,5mm? Chodzi tak zeby mieć te 16J , nie przekraczając 17J.
Im cięższa wiatrówka tym z lepszego jest materiału/bardziej jest wytrzymała?Wiadomo jest różnica między 1,2kg , a 3kg.
Czy sprzedający oszukują z prawidłową wagą wiatrówki?
Awatar użytkownika
slawol75
Członek zarządu
Posty: 836
Rejestracja: 2015-07-29, 10:54
Lokalizacja: Pamiątkowo
Kontakt:

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: slawol75 »

O strzelaniu z wiatrówki można mówić bardzo dużo. Nie chcę się mądrzyć. Poczytaj nasze forum. Co do prędkości. To bajki piszą. Nawet gdyby wiatrówka osiągała 300m/s to:
1.byłby to fac który trzeba rejestrować i strzelać z niej na strzelnicach,
2. Przy tej prędkości i kal 4.5 to raczej mało celne będzie...
Co weekend paru strzelców przyjeżdża na Fort VI ul. Dojazd. Śledź wątek o spotkaniach i po prostu przyjedź. Zobaczysz z czego strzelamy. A nawet będziesz miał możliwość postrzelania. Jesteśmy otwartą grupa na nowe osoby...
Tu masz sporo wiadomości:
http://strzelectwoterenowe.pl/index.php ... ft-czesc-i

co do karabinków to jest ich bez liku...warto kupić tylko kilka ;-)
Sprężyny: Air Arms TX200, oraz ProSport
Weihrauch HW 97,77, łamana HW85,95,98
Walther LGU, i łamana LGV
resztą nie warto sobie zawracać głowy. Nie pytaj o nie, bo nic dobrego o nich nie wiemy....
zawsze środkiem krzyża :)
janusz22551
Posty: 31
Rejestracja: 2020-10-13, 07:54
Lokalizacja: Ośniszczewo kuj-pom

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: janusz22551 »

Na opisy typu 300m/s raczej nie zwracaj uwagi. To mało prawdopodobne zwłaszcza w 4.5mm. Na 95% karabinki będą poniżej limitu, ale jest to 5%, gdzie może być o 1-2J więcej. Dlatego warto zmierzyć energię po zakupie, żeby nie mieć przykrej niespodzianki w razie kontroli. Tłumaczenie typu „nie wiedziałem” czy „taki kupiłem” nie pomogą. Niewiedza nie zwalnia od odpowiedzialności.
Sławek wypisał Ci karabinki godne uwagi, ale jeśli ma być tylko do rekreacji, to jakiś Hatsan czy Crosman też może się nadać. Co do wagi, to dobry lekki karabinek będzie strzelać pomiędzy 7-11J. Więcej Juli w takim karabinku da jedynie dużego kopa kosztem celności.
Jeśli jesteś z Poznania lub okolic, to skorzystaj z zaproszenia Sławka. Pomacanie sprzętu a opis w necie, to dwie różne sprawy.
Gracjan
Posty: 5
Rejestracja: 2021-09-23, 17:32

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: Gracjan »

Naprawdę wielkie dzięki, generalnie odpowiedzieliście mi na pytanie którym sie męczę od paru dni. Chętnie bym wpadł , ale mieszkam w Gdyni.Myślę że jak będę miał okazję to wpadnę. Właśnie widziałem Hatsany i były tam prędkosci 305m/s. Myślałem właśnie ,że to raczej oszukane i taka wiatrówka nie dojdzie do takiej mocy , ale że jestem początkujący w tym temacie , wolałem się upewnić.Jeszcze raz WIelki Dzięki. Trzymajcie się
Awatar użytkownika
slawol75
Członek zarządu
Posty: 836
Rejestracja: 2015-07-29, 10:54
Lokalizacja: Pamiątkowo
Kontakt:

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: slawol75 »

W Gdyni masz SG 3Miasto, ale forum chyba nie mają...są tutaj:
http://forum-bron.pl/viewforum.php?f=53
tam też pewnie można się umówić, ale musisz szukać sam...
zawsze środkiem krzyża :)
Gracjan
Posty: 5
Rejestracja: 2021-09-23, 17:32

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: Gracjan »

Dzięki wielkie
Awatar użytkownika
Marcin Lamcha
Posty: 274
Rejestracja: 2017-09-13, 20:06
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: Marcin Lamcha »

A jak już złapiesz bakcyla ( i nie mówię tu o koronie) i zakupisz karabinek to zapraszamy do nas na zawody.
Od zera do klasy średniej, i to w kilka lat.
Gracjan
Posty: 5
Rejestracja: 2021-09-23, 17:32

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: Gracjan »

Dzięki wielkie za zaproszenia.
Dodam , że gdzies przeczytałem ( nawet nie wiem czy nie u was ) ,gdy wiatrówke Hatsan sprowadzają z Turcji to skracają sprężynę do tych 17J ALBO PONAD. Generalnie na początku nie myślałem żeby kupować ten model , a po tym wyjaśnieniu zmieniłem swoje zdanie. Moje akutalne środki na ten moment nie są za duże (gdyż jestem jeszcze młody) , dlatego myślałem na kupnem tego modelu : Hatsan TG AirTact QE 4,5 mm. I pytanie - Czy na pewno nie będzie z tym żadnych problemów jeżeli chodzi o tę rejestracje? W sensie dobra, tutaj mi piszecie tak , a gdzieś indziej tak ,że własnie skracają sprężyne do równych 17J albo ponad. Jak jest ponad 17J to juz raczej słabo i musiałbym rejestrować karabin.

Myślę ,że wpadnę kiedyś do was.W planach miałem robić pozwolenie na broń ale to raczej dalsze plany.Dzięki jeszcze raz za zaproszenie :D
silart
Technik
Posty: 285
Rejestracja: 2018-09-19, 09:01
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: silart »

Pomyśl o Hatsanie 90. Np z superwiatrowki.pl tam możesz od razu kupić z przeglądem zerowym
Jeśli nie mogę komuś pomóc, to przynajmniej nie przeszkadzam.

Steyr Challenge + Valiant 4-12x40 HFT,
P17
Vygo i Jackalope
Proca
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: Grossus »

5 minut na Youtube i można znaleźć jakiś merytorycznie ciekawy filmik: https://www.youtube.com/watch?v=0e4Xn9w ... Collective
Reszta opowiadaczy to dyletanci. Jak testować wiatrówkę bez chrona? Dramat intelektualny...

Na filmiku ten Hatsan TG AirTact QE 4,5 mm wypluł z siebie oszałamiające 11,7J, a ten z Vortexem jeszcze gorzej bo max 11J. Te 17J przekroczysz chyba jak rzucisz tą wiatrówką, albo z dwóch jednocześnie strzelisz. (Ej! To jest myśl na miarę Czaputka! Zrobić wiatrówkę z dwoma lufami! Tego jeszcze nie zakazali w regulaminie PFTA!)

Daj sobie spokój z rejestracjami tych zabawek, bo to więcej papierologii i zawracania sobie dupy niż to warte. Wiatrówka za 350 zł, a rejestracja sama to 84 zł, do tego badania lekarskie, zdjęcia i masa czasu. Dla karabinka za 350 zł... Już lepiej zainwestować w chrono i niech w sklepie się pochwalą ile faktycznie ma energii. Nie piszę o tuningowanych bo to całkiem inny świat.

W necie znalazłem fajną stronę:
https://gcadwokaci.pl/jak-zarejestrowac ... umatyczna/

Kto nie może dokonać rejestracji:
Zarejestrować broni pneumatycznej, a tym samym jej posiadać nie może osoba, która:
nie ukończyła 18 roku życia,
nie przedstawiła orzeczeń lekarskich i psychologicznych wydanych przez upoważnionych lekarzy potwierdzających, że może dysponować bronią lub
skazana prawomocnym orzeczeniem Sądu za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu lub mieniu.
W jakim czasie należy dokonać rejestracji
Rejestracji należy dokonać w ciągu 5 dni od dnia nabycia broni pneumatycznej.

Jak zarejestrować broń pneumatyczną:
Rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu nabycia broni. Rejestracji dokonuje Komendant Powiatowy (Miejski) Policji na podstawie wniosku nabywcy zawierającego pełne dane nabywcy, dowodu nabycia broni (faktura lub umowa kupna-sprzedaży), orzeczenia lekarskiego, orzeczenia psychologicznego i informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Do wniosku należy dołączyć 2 zdjęcia o wym. 3 x 4 cm oraz potwierdzenia dokonania opłaty skarbowej.

Ile kosztuje rejestracja broni pneumatycznej:
Koszt rejestracji broni pneumatycznej obejmuje opłatę skarbową od rejestracji w kwocie 84,00 zł oraz koszt badań lekarskich, których koszt możne opiewać na kilkaset złotych.

Inne obowiązki związane z posiadaniem broni pneumatycznej
Posiadacz broni pneumatycznej zobowiązany jest do:
pisemnego zawiadomienia organu dokonującego rejestracji broni pneumatycznej o zmianie swojego miejsca stałego pobytu w terminie 14 dni od dnia zmiany tego miejsca (art. 26 ustawy o broni amunicji)
pisemnego poinformowania organu rejestrującego o stwierdzeniu utraty takiej broni w terminie 24 godzin od chwili stwierdzenia jej utraty (art. 25 ustawy o broni amunicji)
Skutki zaniechania rejestracji
Posiadanie broni pneumatycznej bez wymaganej rejestracji stanowi wykroczenie z art. 51 ust. 1 ustawy o broni i amunicji, zagrożone alternatywnie aresztem lub karą grzywny.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
Gracjan
Posty: 5
Rejestracja: 2021-09-23, 17:32

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: Gracjan »

Prawdę mówiąc to jestem w szoku. Na początku obawiałem się , że biorąc hatsana może być za mocny, teraz że może być za słaby.Ale trudno taki mam budżet.Jeżeli chodzi o rejestrowanie broni, to głownie pytam się o te informacje , żeby uniknąć tego rejestrowania i tak jak przeczytałem w jednym artykule - nie dać się "wrobić".Jestem młody , bo prawdę mówiąc nie mam jeszcze 18lat , więc właściwie ten hatsan powinien mi starczyć na jakiś czas. Doceniam każdą pomoc i czas poświęcony , dziękuje. Mam nadzieję , że kiedyś sie spotkamy :D
Awatar użytkownika
Marcin Lamcha
Posty: 274
Rejestracja: 2017-09-13, 20:06
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Potrzeba rejestracji

Post autor: Marcin Lamcha »

Gracjan budżet budżetem wejdź na forum które polecił Sławek , porozmawiaj z chłopakami z grupy , spytaj gdzie i kiedy strzelają. Spora część entuzjastów naszego hobby ma więcej niż jeden karabinek i może użyczyć Tobie taki podczas zawodów. Sprawdź czy taka forma strzelectwa Tobie odpowiada. No i wreszcie takie spotkanie z grupą ludzi lub nawet jedną osobą która strzela HFT czy FT da więcej niż czytanie forów i wywodów teoretyków. Wielu z nas tak zaczynało i każdy powie że to najlepszy sposób.
Od zera do klasy średniej, i to w kilka lat.
ODPOWIEDZ