HW 97k. Jaki montaż??

Co kupić? Jak konserwować? Jak celnie strzelać? Jak ćwiczyć?
Awatar użytkownika
Nikkor
Posty: 30
Rejestracja: 2019-12-26, 18:01
Lokalizacja: Poznań -. Starołęka

HW 97k. Jaki montaż??

Post autor: Nikkor »

Witam. Zakupiłem hw97k . Sprzęt pojechał prosto ze sklepu do Pana Hogana na poprawki i teraz zastanawiam sie jaki montaż do lunetki zastosować. Co do optyki to raczej na pewno bedzie to DOT 4-16x42. Czy montaż sportsmatch OP12C bedzie sie nadawał?? Gdzieś słyszałem kiedys ze do takiej konfiguracji (hw97 i DOT) trzeba używać montażu z mikroskosem. Prawda to??
Awatar użytkownika
Maciej.Sz
Moderator działu
Posty: 668
Rejestracja: 2015-09-12, 18:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej.Sz »

Montaż o którym napisałeś to dobry model. Zresztą firma Sports Match w ogóle robi dobre montaże.
Mikroskos w przypadku konfiguracji o jakiej napisałeś jest zbędny. Przy okazji wytłumaczę Tobie dlaczego.
"Wygrywaj bez pychy, przegrywaj bez urazy." Bruce Lee
(.22 LR, 5,45x39, .32 S&W LWC, 9x19, 12/76)
Awatar użytkownika
Nikkor
Posty: 30
Rejestracja: 2019-12-26, 18:01
Lokalizacja: Poznań -. Starołęka

Post autor: Nikkor »

Dziękuje za odpowiedz. Czyli rozumiem ze jest zbędny ale gdyby taki był to w niczym nie przeszkodzi ten mikroskos??
HW 97K. DOT 4-16
Awatar użytkownika
Maciej.Sz
Moderator działu
Posty: 668
Rejestracja: 2015-09-12, 18:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej.Sz »

Jeżeli (patrząc pod kontem zawodów) potrafisz bardzo dobrze oceniać odległość do celu, to Mikroskos nie będzie Tobie przeszkadzał. Jeżeli będziesz miał z tym problem, to cele stojące blisko będą trudne do trafienia, ze względu na bardzo mały margines błędu przy ocenie odległości. Przy strzelaniu rekreacyjnym kiedy odległości do celu są znane nie ma to znaczenia. Montaż OP25C bo pewnie o ten chodzi nie ma mikroskosu. Dokładniejsze wyjaśnienia przy okazji spotkania.
"Wygrywaj bez pychy, przegrywaj bez urazy." Bruce Lee
(.22 LR, 5,45x39, .32 S&W LWC, 9x19, 12/76)
Awatar użytkownika
Nikkor
Posty: 30
Rejestracja: 2019-12-26, 18:01
Lokalizacja: Poznań -. Starołęka

Post autor: Nikkor »

Mimo dość jasnych odpowiedzi...mysle ze jednak musimy sie spotkać w 4 oczy... Dziękuje bardzo za zianteresowanie tematem ... Myślę że najbliższa niedziela to bedzie dobry czas.. pozdrawiam
HW 97K. DOT 4-16
Awatar użytkownika
bartezz
Posty: 299
Rejestracja: 2016-07-27, 22:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: bartezz »

Montaże z mikroskosem są potrzebne gdy strzelamy na dystanse, na których opad pocisku (śrutu) jest na tyle duży, że potrzebna do odłożenia poprawka jest poza skalą regulacji lunety lub na skraju regulacji, gdzie jej precyzja działania (tej regulacji) jest gorsza.
W przypadku HFT gdzie strzelamy na max 42m pierwszy przypadek nie występuje. Co do drugiego można dyskutować pamiętając, że w czasie zawodów nic nie regulujemy, poprawki odkładamy na siatce celowniczej a zero jest ustawione na wieżach i zablokowane. Co innego w FT gdzie większość zawodników poprawki „kręci” na wieżach.

Montaż z mikroskosem jest trudny do wykonania, drogi i nie wiem czy w ogóle występuje w wersji na szynę 11mm. Pytanie jeszcze z jakim mikroskosem (w MOA), jaka wysokość montażu, odległość zerowania etc..?

Dodatkowo, to o czym wspomniał Maciej, bliskie dystanse np. 7m, w zależności od szczegółów ustawień lunety, mogą być większym wyzwaniem niż zazwyczaj.... :-D

To tak tytułem podbudowy do dyskusji......
Pozdrawiam \ Bartek
AA S400F + MTC Viper Connect;
Walther LG300 + WFA SS 3-15x42 FFP
WSST Strzelec
Awatar użytkownika
Nikkor
Posty: 30
Rejestracja: 2019-12-26, 18:01
Lokalizacja: Poznań -. Starołęka

Post autor: Nikkor »

Ok. Czyli podsumowując mikroskos do strzelań HFT jest zbędny ale jezeli chcialbym sie pobawić w strzelanie na dalsze dystanse dla zwyklej przyjemności czego nie wykluczam wtedy przy tym zestawie prawie na pewno zabraknie mi regulacji... Czy coś takiego http://cekaus.pl/pl/montaze-wysokie-1/2 ... aop55.html załatwi problem?? Postrzelam na tym dystanse HFT i dalsze rekreacyjnie?? Tylko ze to wysoki montaż....
HW 97K. DOT 4-16
Awatar użytkownika
bartezz
Posty: 299
Rejestracja: 2016-07-27, 22:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: bartezz »

Oprócz HFT czasami organizujemy sobie inne konkurencje dla atrakcji. Jedną z nich jest „Long Range”. Strzelamy na 75 metrów. Wielu Kolegów strzela z powodzeniem w ogóle nie kręcąc wieżami, ja klikam trochę w dół i odkładam poprawkę na 3 DOT’y poniżej krzyża i też jest dobrze.

Gdybyś chciał się bawić w jeszcze dalszy dystans np. 100m, bo czemu nie, to tak. Taki montaż byłby przydatny. Tylko, że na takim dystansie energia końcowa śrutu jest około 3 Jouli i trafić w coś przy nawet słabym wiaterku to loteria.
Gdyby to miała być Twoja główna zabawa to może warto, jeśli nie .....

Wysokiego montażu nie trzeba się bać. Ma swoje zalety. Główną wadą jest, że przekrzywiając karabinek popełniasz większy błąd celowania. Strzelając z bipodu i z poziomiczką, jak to daleki dystans, problemu nie masz. Strzelcy HFT preferują niskie do średnich.

Tutaj jednak kolejna wątpliwość. Sprężyna nie jest typem karabinka najlepszym do zabawy w strzelanie na dalekie dystanse. Do tego zdecydowanie polecam PCP...
Pozdrawiam \ Bartek
AA S400F + MTC Viper Connect;
Walther LG300 + WFA SS 3-15x42 FFP
WSST Strzelec
wola75
Posty: 517
Rejestracja: 2013-09-13, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: wola75 »

Montaż jednoczęściowy z mikroskosem o żądanym nachyleniu na szynę 11 Domar zrobi ze spokojem :) Cena pewnie trochę droższa niż standardowy ale będzie dopasowany.
Za dużo zabawek, za mało miejsca ale radocha jest :)
Awatar użytkownika
bartezz
Posty: 299
Rejestracja: 2016-07-27, 22:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: bartezz »

wola75 pisze:Montaż jednoczęściowy z mikroskosem o żądanym nachyleniu na szynę 11 Domar zrobi ze spokojem :) Cena pewnie trochę droższa niż standardowy ale będzie dopasowany.
Negocjowałem z nim tą kwestię. Nie podjął się.
Pozdrawiam \ Bartek
AA S400F + MTC Viper Connect;
Walther LG300 + WFA SS 3-15x42 FFP
WSST Strzelec
Awatar użytkownika
Nikkor
Posty: 30
Rejestracja: 2019-12-26, 18:01
Lokalizacja: Poznań -. Starołęka

Post autor: Nikkor »

Ok. Dziękuje za zainteresowanie. Będę musiał jeszcze chwile pomyśleć.
HW 97K. DOT 4-16
Awatar użytkownika
Maciej.Sz
Moderator działu
Posty: 668
Rejestracja: 2015-09-12, 18:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej.Sz »

Wpadnij dzisiaj do fortu VI-go, to pomożemy Ci w podjęciu decyzji.
"Wygrywaj bez pychy, przegrywaj bez urazy." Bruce Lee
(.22 LR, 5,45x39, .32 S&W LWC, 9x19, 12/76)
Awatar użytkownika
Nikkor
Posty: 30
Rejestracja: 2019-12-26, 18:01
Lokalizacja: Poznań -. Starołęka

Post autor: Nikkor »

Jeszcze raz dziekuje Wam wszystkim za możliwość wejścia na fort i za wyjaśnienie wszystkiego. Pozdrawiam 😄
HW 97K. DOT 4-16
Tomx
Posty: 941
Rejestracja: 2013-09-03, 20:45
Lokalizacja: poznan

Post autor: Tomx »

Marcinie sprezynka wymaga cierpiwosci, treningów i jeszcze raz trenigów.Ale satyswakcja ze strzelania i trafienia jest postukroc wieksza jak PCP. :mrgreen: Jak juz zalapales "temat" napewno zjawisz sie na styczniowych zawodach
hw77 +burris (wiatrowka odrzutowiec)/aa prosport vortek + buris timberline(karabinek klasa...zalezy w czyich rekach:))
Awatar użytkownika
Nikkor
Posty: 30
Rejestracja: 2019-12-26, 18:01
Lokalizacja: Poznań -. Starołęka

Post autor: Nikkor »

Wiesz Tomku... Zawody styczniowe będą u mnie zależały w znacznym stopniu od tego czy uda mi się do tego czasu skompletować sprzęt... Jutro będę dopiero dzwonił do Ak Hobby czy karabinek wysłali juz do Pana Hogana... Zobaczymy moze sie uda. W sumie co do tych zawodów to nie wiem czy to dobry pomysł iść tak na żywioł bez ostrzelania sie ze sprzętem. Muszę to jeszcze poważnie przemyśleć.
HW 97K. DOT 4-16
ODPOWIEDZ