luneta zoom (min.24x), jasna (dobre szkła, duży obiektyw)

Na co zwracać uwagę
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

luneta zoom (min.24x), jasna (dobre szkła, duży obiektyw)

Post autor: triodak »

Używając DOCa na 9x odczuwam niedosyt przy rekreacji. Po przemyśleniach postanowiłem rozejrzeć się za optyką z dużym zoomem (min.24x). Jako że nie będę
ciągle zamieniać optyki to lupa ta będzie też używana przy HFT z normalnym przybliżeniem (nie mam ciśnienia na wyniki ;-) ).

Oczekuję:
- siatka Mil Dot, najlepiej cienka (połówki MD, lub QuadMD mile widziane)
- optyka dobra i jasna (to 24x ma reprezentować coś więcej niż mleko)
- regulacja ostrości (AO lub SF bez różnicy)
- im większa głębia ostrości tym lepiej (lupki pod FT odpadają)

Co nie będzie mi przeszkadzać:
- duży błąd paralaksy
- duża waga
- duży obiektyw (szkło średnicą nadrabia jakość? będzie jaśniejszy)
- tubus dowolny (25,4mm lub 30mm)
- wieżyczki dowolne (regulowanie MOA lub Mrad; niskie lub wysokie; mogą być trudno resetowalne cokolwiek to znaczy))
- duża długość
- podświetlenie krzyża (może mieć ale nie musi)
- nie ważne przy jakim powiększeniu jest True MilDot

Budżet (aktualnie) = max.1000zł

Liczy się jakość optyki i jasność lupy. To jest priorytet kosztem innych cech (nie chcę za jakiś czas kupować czegoś ponownie :-P ). Może jakiś starszy model miał dobrą optykę ale np. felerne wieżyczki albo coś i nie jest lubiany w kręgu?

Przejrzałem trochę iweb i dział K/S. Kilka modeli się przewinęło ale to na pewno nie wszystko. Doradzajcie ;-)

duży DOT 6-24x42 AO ~1000zł
Leapers 6-24x50 AO ~300-400zł
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=119489
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=119201
Czy ten Leapers to UTG ? Jest to coś warte?

Blog 6-24x50
ZOS 6-24x50 te dwie to klony tego Leapersa?

Leapers 5TH GEN™ 6-24x50AO Czy 5th gen to to samo co UTG?

Nikko Stirling Platinum Nighteater 6-24 x 44
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=39678

Nikko Stirling Targetmaster 6-24 x 56
MTC Optisan Viper 6-25 x 56
Weaver GRAND SLAM 6-20x40

Hawke Varmint II 6-24x44 AO
Simmons ProHunter 6-24x44 SF

Pewnie duży DOT wypadnie najlepiej.
AA TX200 MK3 + Leapers
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Rozważył bym inną opcję. Jedna luneta do HFT, druga do rekreacji. Połączenie tych dwóch zastosowań nie da Ci pełnego zadowolenia w żadnej kategorii użytkowej.
WSST
Awatar użytkownika
Warkocz
Posty: 131
Rejestracja: 2014-04-06, 14:10
Lokalizacja: Poznań Karpia

Post autor: Warkocz »

Ja długo strzelałem z Leapersa, takiego dokładnie jak tam podałeś w linkach i byłem bardzo zadowolony. Namówili mnie i zmieniłem, ale nadal uważam, że to dobra lupa. Jedyne co było nie do przyjęcia na zawodach to błąd paralaksy. Reszta była super. Dużo światła, bo obiektyw wielki, Mill-dot z bardzo cieniutkimi liniami, duże pole widzenia i przestrzeń ostrości. Trochę była duża i ciężka ale to aż tak nie przeszkadza. Na moim napisali 5th gen UTG, więc zakładam, że to to samo.
Falcon Prairie PF25C Classic + Leapers 6-24/56
Crossman Phantom Power.
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Troszkę poczytałem a dziś nawet popatrzyłem. Lupka Bushnell Elite 6-24x40AO
Wersja SF jest za 1600zł na iweb. Ale podobno troszeczkę słabsza optycznie od AO.
Dobry wybór?
AA TX200 MK3 + Leapers
Awatar użytkownika
ArturR
Posty: 871
Rejestracja: 2013-08-09, 18:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ArturR »

Jeśli nie musisz mieć koniecznie mildota czy jakiś innych rozbudowanych siatek(a do HFT nie są konieczne), i chcesz strzelać głównie HFT, to w tej cenie 1600 zł wybierałbym pomiędzy Leupoldem(mały EFR) a B.Timberline.
Lupy lekkie,kompaktowe,można zamontować nisko nad lufą, z małymi błędami paralaksy - czyli to co najważniejsze. Opinie, że są one za ciemne - można sobie wsadzić właśnie tam gdzie światło nie dociera ;-) Strzelałem przez obie lupy w najróżniejszych warunkach oświetleniowych od skrajnie jasnych po ciemne, i te celowniki poprostu spokojnie dają radę. Jakościowo, mechanicznie i optycznie od Burrisa lepszy jest Leupold, i to widać. Nawet jego max pow.x9 jest do przyjęcia, bo nadrabia to świetną jakością obrazu na całym dystansie HFT. Tylko trochę gorzej z jego dostępnością. Krzyż to klasyczny Duplex. Burris też dobrze i porównywalnie daje sobie radę, a finalnie i tak wybiera się to, co komu poprostu bardziej pasuje.
ODPOWIEDZ