Optyki 500 zł - 1000 zł

Na co zwracać uwagę
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Ustaw w DOCu paralaksę na mniej niż 12m to na 30m nic nie zobaczysz. W DOCu ustawia się zazwyczaj około 25m tak aby ostrzył w miarę szerokim zakresie, bo przecież w HFT cele są od 7,5 do 41m. Przy czym należy pamiętać, że te bliskie nie mogą mieć KZ 15mm, bo nikt by w to nie trafiał.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
maximus
Posty: 260
Rejestracja: 2013-03-02, 22:22
Lokalizacja: Luboń

Post autor: maximus »

A kto ci poqiwdział że w hft wszystko musi być widać? Właśnie nie, w tym cały smak że bliskie i dalekie cele są zamazane.

P.S. Myślałem że masz już przefokusowanego Doc-a
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Mam przefokusowanego ale chyba niewłaściwie. Wydawało mi się że właśnie na 25m bo na ta odległość jest żyleta ale pokręcę jeszcze trochę.
Awatar użytkownika
hugo
Posty: 349
Rejestracja: 2013-03-03, 17:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: hugo »

w tym cały smak że bliskie i dalekie cele są zamazane.
i dlatego warto też wiedzieć w jakim zakresie masz ostry obraz - to pomaga oszacować dystans
Walther Hunter + Burris Timberline, Colt Army 1860, Hawken .45, Tryon Creedmoor .45
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Dziś zauważyłem jeszcze jedną zależność. Przybliżenie 9, dystans 12m, paralaksa ok 25m i w pomieszczeniu dobrze widzę cel ale siatki wcale. To samo na zewnątrz i cel lekko nieostry ale siatkę widać nieźle i spokojnie można strzelać. O ile przy dobrej pogodzie wszystko pewnie zobaczę to przy kiepskim świetle może być problem. Czy z lunetami z wyższej półki jest tak samo?
maximus
Posty: 260
Rejestracja: 2013-03-02, 22:22
Lokalizacja: Luboń

Post autor: maximus »

Nie miałem takiej przypadłości w docu. Pokombinuj regulacją dioptri jeśli chodzi o nieostry krzyż
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Muszę przyznać rację, nieostrości na krótkim i długim dystansie się przydają. Było kilka sytuacji w niedzielę, gdzie oceniłbym źle odległość gdyby nie mały zakres ostrości. Póki co, DOC zostaje ;-)
maximus
Posty: 260
Rejestracja: 2013-03-02, 22:22
Lokalizacja: Luboń

Post autor: maximus »

Chciało by się rzec "a nie mówiłem" :)
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Czy ktoś z Was może porównać Weaver Kaspa 2,5-10x44 mm z Burris Timberline 4,5-14x32 mm ?
Na pierwszy rzut oka po parametrach widać, że Burris jest prawie o połowę lżejszy. Który bardziej nada się do HFT? Burris ze względu na małą średnicę da pewnie większą głębię ostrości i przez to będzie można strzelać na całym dystansie na nieco większym przybliżeniu, mam rację?
maximus
Posty: 260
Rejestracja: 2013-03-02, 22:22
Lokalizacja: Luboń

Post autor: maximus »

Nie do końca. W timberlainie jest tak że bardzo trudno poszukać cel szczególnie jeśli jest blisko a zwiększenie powiększenia potęguje to doznanie. Do tego burek ma największą odległość oka od okularu jaką w życiu spotkałem a tego nie znoszę. Obraz ciemny, rozdzielczość przeciętna. Dużym plusem jest praktycznie nie występujący błąd paralaksy i to dlatego wybiera go tylu strzelców HFT. Jeśli kupował bym tylko do hft może rozważał bym burka. Natomiast co do kaspy to powiem tak. Obraz jaśniejszy niż burek rozdzielczość podobna. Interesująca cię głębia według mnie też na korzyść kaspy bo waverek ładnie sygnalizuje krytyczne dystanse. do tego podświetlenie i sf na kożyść wavera. Na minus waga kaspy ale da się przeżyć. Błąd paralaksy w waverze też mały ale nie taki jak w burku spokojnie do opanowania. W wawerz tubus 30 i troszkę więcej kombinacji z doborem montażu ze wzgl. na to że jest mniejszy wybór.
ODPOWIEDZ