Żółtodziób - witajcie!

Tutaj można się przywitać
Asgard
Posty: 2
Rejestracja: 2022-04-05, 12:39

Żółtodziób - witajcie!

Post autor: Asgard »

Cześć,
chciałbym się przywitać i jednocześnie poprosić o opinię znawców tematu. Jestem całkowitym żółtodziobem w temacie strzelectwa wiatrówkowego, ale wkręcam się wspólnie z synem (14 lat) i chcielibyśmy rozpocząć naukę i przygodę z wiatrówkami. Wcześniej bawiliśmy się tylko repliką rewolweru na kulki BB z napędem gazowym, ale szybko okazało się, że to tylko zabawka. Jakiś czas temu przypadkiem odziedziczyłem pseudo-wiatrówkę (nie śmiejcie się, początkowo sądziłem, że wpadł mi w ręce jakiś ładny kąsek), czyli Kandar B3 made by Germany z dolnym naciągiem. Sprawdziłem kaliber (5.5mm) i zakupiłem paczkę śrutu. W minioną sobotę po raz pierwszy udało nam się trochę postrzelać na krótką odległość i odkryliśmy, że blokada spustu nie działa, a ten dolny naciąg chodzi (tak nam się wydaje) dość ciężko. O celności pisać nie będę, bo nie ma o czym :-) Ale wychodząc z Fortu VI spotykaliśmy sympatycznego kolegę Piotra, od którego dostałem namiar na Wasze forum i jednocześnie garść przydatnych informacji. Piotr nie skrytykował naszego sprzętu, tylko dyplomatycznie powiedział: "Aaaa, be trójka..." i teraz wspólnie z synem mamy taki dowcip na określenie "badziewia". No i zaczęliśmy czytać rozmaite opinie, testy, oglądać filmiki, przeglądać oferty sklepów z wiatrówkami... już kolejny dzień nie mogę skupić się na pracy zawodowej, co chwilę zmieniamy zdanie. Przypuszczam, że z tej "be trójki" raczej nie da się zrobić karabinka, który będzie nam sprawiał radość, a jednocześnie będzie bezpieczny? Cały czas miałem wrażenie, że syn przy ładowaniu śrutu zaraz straci kciuk...
Nie chcę wydawać majątku na sprzęt, ale zdecydowałem się na zakup nowej wiatrówki, która posłuży nam do wspólnej nauki; już wiemy, że szukamy karabinka najlepiej ze sprężyną gazową, lub napędem na kartusze CO2. Obaj jesteśmy fanami "klasyki" i RDR2 stąd nasze wizualne preferencje oscylują wokół osad drewnianych i wersji klasycznych, a jednocześnie chciałbym, by mieć świadomość, że karabinek jest celny, tylko my jeszcze nie potrafimy go w pełni docenić i wykorzystać. I teraz podpowiedzcie, czy dobrze kombinuję w budżecie ok. 700zł:
1) BEEMAN QB78D DELUXE - trochę przekracza budżet, ale tutaj przemawia do mnie system ładowania i możliwości (ponoć) upgrade'u, np. o magazynek.
2) HATSAN APACHI 1100X VORTEX - tutaj zachęca sprężyna gazowa i fakt, że wiele osób sobie chwali Hatsan'y oraz przystępna cena.
3) Początkowo ekscytowała mnie oferta poznańskiego sklepu: Crosman Vantage Nitro Piston 4,5 mm z lunetą Center Point 4x32, ale to ponoć chińszczyzna?
Pomożecie?
silart
Technik
Posty: 285
Rejestracja: 2018-09-19, 09:01
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Żółtodziób - witajcie!

Post autor: silart »

Cześć,
tak jak mówiłem pod fortem - nie kupuj nic zanim nie przyjdźcie na trening.
Tam wszystkiego się dowiecie i troszkę ochłoniecie - żeby nie kupować 3 karabinków jeden po drugim :)

1. Kupowałbym używany, dopracowany a nie nowy ze sklepu bo i tak trzeba go na start serwisować
2. QB fajny ale do strzelania tylko jak jest ciepło - u nas sezon trwa cały rok więc szkoda by było zimę nie strzelać.
3. Hatsan na start jeżeli już to model 90 ale ja swojego zamieniłem na coś innego po pierwszych zawodach.

Obserwuj ten wątek:
http://wsststrzelec.pl/forum/viewtopic. ... start=3180
Przyjdź na trening i wszystko stanie się jaśniejsze :)

Pozdrawiam
Piotr
Jeśli nie mogę komuś pomóc, to przynajmniej nie przeszkadzam.

Steyr Challenge + Valiant 4-12x40 HFT,
P17
Vygo i Jackalope
Proca
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Żółtodziób - witajcie!

Post autor: WuDe »

Zgadzam się z Piotrem w każdym zdaniu dodam tylko że Hatsan 1100 i jeszcze vortexem to wiosło do kajaku i najgorszy z tych które wymieniłeś .
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
Awatar użytkownika
slawol75
Członek zarządu
Posty: 836
Rejestracja: 2015-07-29, 10:54
Lokalizacja: Pamiątkowo
Kontakt:

Re: Żółtodziób - witajcie!

Post autor: slawol75 »

Witaj, nie spiesz się. Poświęć trochę czasu na przyjazd do Poznania....używany, dopracowany, nawet hatsan
zawsze środkiem krzyża :)
Asgard
Posty: 2
Rejestracja: 2022-04-05, 12:39

Re: Żółtodziób - witajcie!

Post autor: Asgard »

Dziękuję, zaczekamy z zakupem, aż uda się nam spotkać z Wami. Jedno już jest pewne, że kierunek wybraliśmy z synem zły - czyli jednak tradycyjna sprężyna będzie lepsza.
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Re: Żółtodziób - witajcie!

Post autor: Grossus »

Witaj.

Doświadczenie, to zawsze porażka.
Posłuchaj doświadczonych kolegów i przyjedź na spotkanie weekendowe lub zawody.
Nie ma lepszej ścieżki do sprawdzenia co lepiej będzie leżało.

Lub możesz iść drogą, którą poszło wielu w tym ja.
Kupujesz Hatsana. Strzelasz dwa lata. Próbujesz tuningować, ładujesz dodatkową kasę, a to dalej hatsan. Potem kupujesz HW i przy pierwszym strzelaniu kopara opada, że wiatrówka sprężynowa może tak "miodnie" strzelać. Uczysz się na własnych błędach i w ten oto sposób dołączasz do "doświadczonych" strzelców wiatrówkowych.
Wybór należy do Ciebie. ;-)
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
ODPOWIEDZ